Prosme Matku Boží za mír na Ukrajině, apeluje ve stínu nových ruských útoků papež

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 10. 2022, 15.46

Papež František znovu vyzval k ukončení války na Ukrajině. Při dnešní generální audienci uvedl, že v těchto dnech myslí především na lidi postižené současnými ruskými útoky. "Nosím v sobě jejich bolest a přináším ji Pánu v modlitbě na přímluvu svaté Matky Boží." Dodal také, že Bůh vždy vyslyší volání chudých a potřebných.

image:Image 18/source/orig/17689_p-maria-fatimska.jpg
Foto: Pixabay

V posledních dnech byly raketami napadeny desítky ukrajinských měst včetně Kyjeva a Lvova. Cílem je jak infrastruktura, tak civilní oblasti. Rusko to označuje za odvetu za útok výbušninou na most vedoucí na Krym.

František také připomněl jednoho ze svých předchůdců, papeže Jana XXIII., kterého kanonizoval v roce 2014. Tento papež vydal v reakci na někdejší kubánskou krizi v roce 1962 mírovou encykliku Pacem in terris, v níž důrazně varovala před jadernou válkou.

Svatý otec rovněž zmínil mariánské zjevení ve Fatimě, které si katolická církev připomíná 13. října. Panna Maria tehdy uprostřed 1. světové války řekla vizionářům o podmínkách "obrácení Ruska", po němž nastane mír. „Kéž je nám Panna Maria, jejíž zjevení ve Fatimě si zítra připomeneme, průvodkyní na cestě neustálého obrácení a pokání, abychom došli ke Kristu, slunci spravedlnosti. Kéž nás její "jemné světlo" osvobodí od všeho zla a rozptýlí temnotu tohoto válkami sužovaného světa,“ řekl papež.

Zdroj: Kathpress, Vatican News

Papež František Válka na Ukrajině