Prosme o konkrétní dary Ducha Svatého, vyzval nuncius v Brně

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace21. 5. 2023, 12.19

Apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo dnes, 21. května, slavil v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně slavnostní bohoslužbu ve výroční den jejího posvěcení. Ve své promluvě se zaměřil na dvě témata: „Seslání Ducha Svatého“ a „Biskup jako symbol jednoty v církvi“.

image:Image 31/source/orig/30382_pp-20230521-0216.jpg
Foto: Petr Polanský, ČaV

"Vzhledem k tomu, že tato neděle následuje po slavnosti Nanebevstoupení Páně, kterou jsme slavili teď ve čtvrtek, připravuje nás na seslání Ducha Svatého o Letnicích. Téma se zaměřuje na očekávání a modlitbu jako prosbu za vedení a dary Ducha Svatého. Kristus mluví o moci shůry. Naše církev žije ze svátostí, a proto je naše jednota postavena na svátostech. Svátost vylití Ducha Svatého má zásadní význam při posuzování počátků, šíření a upevňování církve, " uvedl nuncius.

"V dnešním úryvku evangelia se Ježíš modlí za své učedníky a prosí Otce, aby světu svědčili o jeho poslání a učení. Důraz je kladen na Ježíšovu modlitbu za to, aby jeho učedníci byli jednotní, tak jako on a Otec jsou jedno. Je zdůrazněna důležitost jednoty a lásky mezi křesťany. Jednota věřících se utváří kolem biskupa, který na ni dohlíží...

Hlavním úkolem biskupa je „budovat ve společenství jediné Tělo Kristovo“. Identitou a posláním církve je společenství. Biskupové jsou strážci a služebníky společenství. Na základě svého svěcení a svátostným způsobem je biskup ztělesněním Krista a poselství evangelia. Je zosobněním diecéze. Je symbolem jednoty Krista a církve. Aniž by byl překážkou, ukazuje nám biskup Boží tvář. Skrze moc Ducha Svatého je symbolem všeho, co spojuje společenství v jedno tělo v Pánu. Biskup je obhájce, podporovatel a budovatel společenství v církvi, nástroj společenství mezi všemi a mezi člověkem a Bohem, ve své osobě ztělesňuje naději pro celý svět. Jedná v osobě Krista, a proto je znamením, hlasem a zprostředkovatelem spásy. Jeho úkolem je učit, posvěcovat a vést Boží lid. Přestože zůstává slabým člověkem, stejně jako všichni ostatní, byl vybrán z ostatních, aby vyzařoval Boží lásku a byl hlasatelem pravdy. Tento týden se tedy sjednotíme s vaším biskupem, s apoštoly a Pannou Marií ve Večeřadle, a budeme prosit o dary Ducha Svatého. Vybízím vás, moji drazí, abyste prosili o některé konkrétní dary Ducha Svatého – v duchu Ježíšova slova: Proste a bude vám dáno. Kéž nám Bůh skrze Krista, našeho Pána, sešle zaslíbeného Ducha Svatého."

Po skončení slavnostní bohoslužby pozval biskup Pavel Konzbul apoštolského nuncia k prohlídce Diecézního muzea na Petrově. Zdejší muzejní expozici Vita Christi dominuje známý gotický obraz Madona z Veveří, jehož zmenšenou kopii brněnský biskup zástupci Vatikánu věnoval. V dalším programu pan nuncius ještě navštívil jedinečnou vyhlídku z katedrálních věží a jeho program v Brně zakončí návštěva nedalekého Centra pro rodinu a sociální péči (Biskupská 7), které právě na dnešní den připravilo pestrý program pro rodiny s dětmi při příležitosti 10. výročí existence Služeb pěstounským rodinám.

Brněnskou diecézi navštíví apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo zanedlouho ještě jednou. V neděli 4. června v 10.30 hodin bude ve Slavkově u Brna slavit mši na základech zaniklého kostela svatého Jakuba ve Slavkově. Stane se tak při příležitosti 700. výročí první písemné zmínky farnosti Slavkov u Brna (1323–2023).

Osobnosti

image:Image Klaun to zkouší znovu