První Světový den dětí bude příležitostí slyšet hlas budoucnosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 2. 2024, 14.31

Nedávno vyhlášený Světový den dětí, který organizuje Dikasterium pro kulturu a vzdělávání, byl v pátek 2. února představen v Tiskovém středisku Svatého stolce. První ročník této akce se bude konat 25.-26. května 2024 v Římě a zúčastní se ho papež František a děti z celého světa.

image:Image 51/source/orig/50472_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-9.jpeg
Vatican Media

Ředitel tiskového střediska Svatého stolce, Matteo Bruni, představil hosty tiskové konference a zdůraznil, že bylo přáním papeže Františka ustanovit v církvi den věnovaný dětem. Řečníky byli kardinál José Tolentino de Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání, P. Enzo Fortunato, koordinátor Světového dne dětí a mluvčí pro komunikaci baziliky sv. Petra a Marco Impagliazzo, předseda komunity Sant'Egidio.

Vatikánský mluvčí Bruni oznámil, že další podrobnosti o Světovém dni dětí jsou k dispozici na oficiálních internetových stránkách, které byly spuštěny spolu s informacemi o tom, jak se zaregistrovat k účasti na akci v Římě, a podrobnostmi týkajícími se ubytování, dopravy a dalších logistických detailů.

Kardinál Mendonça připomněl, že papež František tento den vyhlásil 8. prosince 2023, na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie a vzpomenul radost ze setkání Svatého otce s tisíci dětmi, při němž 6. listopadu loňského roku ve vatikánské aule Pavla VI. otevřeně odpovídal na jejich otázky. Prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání také uvedl, že oslavy Světového dne dětí se pravděpodobně stanou pravidelnou událostí. První ročník se bude konat v Římě a celosvětově na diecézní úrovni.

Mezitím P. Enzo Fortunato, koordinátor Světového dne dětí a mluvčí baziliky sv. Petra, poděkoval papeži Františkovi za jeho iniciativu a přiznal, že je sice brzy na vysvětlení všech specifik tohoto dne, ale různé přípravy již probíhají. Upozornil například na nabídku "tří cest", které povedou k této události, a to v oblasti "spirituality, solidarity a kultury".

Marco Impagliazzo, předseda komunity Sant'Egidio, vyjádřil vděčnost papeži Františkovi za to, že v rámci katolické církve vyhlásil první Světový den dětí. "V době válek a nedostatku zájmu o životní prostředí je třeba dát mladé generaci hlas, protože je přesvědčivým a jednoznačným "ne" válce a ničení přírody." Dále uvedl, že komunita Sant'Egidio v Evropě, Africe, Latinské Americe a Asii se na tento den připravuje a vyjádřil naději, že se stane příležitostí, aby se děti, které jsou přítomností a budoucností lidstva, opět dostaly do centra pozornosti. Světový den dětí, jak zdůraznil P. Impagliazzo, nabídne nezletilým příležitost setkat se s Kristem a podpoří jejich schopnost snít. Vyjádřil také radost z toho, že by se oslav v Římě měly zúčastnit děti uprchlíků ze Sýrie, Eritreje, Afghánistánu a Libye. Další se očekávají z Haiti, Palestiny, Izraele, Ukrajiny, Jižního Súdánu, Mozambiku, Nigérie a Kolumbie. Na závěr poznamenal, že se akce zúčastní i děti jiných vyznání.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Mladí v církvi