Radio Proglas: Do Teologického konviktu míří P. Josef Novotný, teď jako spirituál

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace24. 8. 2022, 11.52

Čeští a moravští biskupové určili patera Josefa Novotného novým spirituálem Teologického konviktu Olomouc. To je nultý ročník pro přijaté zájemce o kněžství z diecézí celé republiky, přípravka před vstupem do semináře.

image:Image 16/source/orig/15669_091555-05-685392.jpg

P. Novotný odchází z brněnské farnosti u svatého Augustina, kde sloužil šest let. Je nejstarší ze čtyř sourozenců, narodil se a vyrůstal ve Žďáru nad Sázavou. Před příchodem do farnosti s kostelem v brněnské Masarykově čtvrti působil ve městě tři roky jako spirituál chlapeckého domova Petrinum. Jáhenskou službu před tím strávil jako prefekt v olomouckém Teologickém konviktu, který sám absolvoval před nástupem do semináře. Představuje tzv. pozdní povolání, vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Karlovy Univerzity a pracoval v bance jako specialita řízení tržních rizik. Teologii studoval jak v Olomouci, tak v Římě na Lateránské univerzitě.

Díky přímým přenosům Radia Proglas celebroval ve vysílání na 150 bohoslužeb. "Přiznám se, že když jsem se dozvěděl, že nastoupím ke svatému Augustinovi, tak jsem byl moc rád, že budu v tak živé farnosti, ale zároveň jsem měl i obavu a to ze tří věcí: že bude potřeba opravit věž a já se stavařinou neměl žádné zkušenosti, že budu muset učit na církevní základní škole, protože ani s učením jsem neměl skoro žádné zkušenosti, a že mé mše budou pravidelně na Proglasu, což znamenalo, že je uslyší lidé v celé republice a já se budu muset více snažit při přípravě kázání. Pak se naštěstí ukázalo, že bohoslužby tak často na Proglasu nejsou a pak už mi to ani nepřišlo," přiznal Josef Novotný. Na Proglasu ho budeme slýchat i nadále a to při Večerních chválách, které se chodí modlit jednou měsíčně studenti konviktu se svým spirituálem do olomouckého studia.

"Předpokládám, a na to se i těším, že bych měl mít i víc volného času a mohl bych se věnovat více vztahům, na které jsem díky dosavadnímu vytížení ve farnosti i na cyrilometodějské škole neměl tolik času. Mám ovšem i obavy, abych klukům skutečně pomáhal rozlišit jejich povolání, abych neudělal víc škody než užitku. A vzhledem k tomu, že je to dosti specifické prostředí, tak abych neztratil kontakt s realitou," svěřil nám P. Josef Novotný, který má být studentům konviktu k dispozici kromě prázdnin neustále.

Ke svatému Augustinovi do Brna nastupuje jeho předchůdce z konviktu pater Petr Vrbacký, při bohoslužbách vysílaných z tohoto kostela proto nově budete slýchávat jeho.

Život z víry

image:Image Každé dítě potřebuje slyšet evangelium prakticky a názorně
Každé dítě potřebuje slyšet evangelium prakticky a názorně Manuela Jungová
image:Image Křest