Restaurátorské práce na baldachýnu baziliky svatého Petra byly zahájeny

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 2. 2024, 11.47

Stavební huť Svatopetrské baziliky potvrdila, že bronzový baldachýn bude do zahájení Svatého roku 2025 plně restaurován. Lešení kolem baldachýnu, a tedy i kolem hlavního oltáře, je již na místě, bohoslužby s papežem se zde mohou konat i nadále.

image:Image 53/source/orig/52126_stazeny-soubor-5.jpg
Wikimedia Commons

Monumentální baldachýn ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu, jehož autorem je známý barokní sochař Gian Lorenzo Bernini, se poprvé po 250 letech dočká zásahu restaurátorů. Oprava má trvat do konce letošního roku, aby mohli věřící baldachýn v plné kráse obdivovat ve Svatém roce.

Berniniho baldachýn, který stojí přímo nad hrobem svatého Petra, byl dokončen v roce 1633 a renovován byl dosud pouze jedenkrát a to v roce 1758. Sochařské dílo, které dosahuje výšky 30 metrů, tvoří čtyři bronzové sloupy, na nichž spočívá štukovaná draperie a postavy andělů. Pod baldachýnem se nachází hlavní oltář baziliky svatého Petra, kde obvykle slaví eucharistii pouze papež.

Problémy se zhoršováním stavu jsou částečně způsobeny množstvím návštěvníků a poutníků, kteří denně přicházejí do baziliky svatého Petra a svou přítomností mění její mikroklima. Denní návštěvnost činí až 50 000 lidí. Silné výkyvy teploty a vlhkosti způsobují změny a korozi kovu, oxidaci železných podpěr a rozpínání dřevěných částí. Náklady na opravu budou 700.000 eur (17 milionů korun).

Zdroj: CNA

Život z víry Jubilejní rok 2025

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Pastorální teologie včera, dnes a zítra
Pastorální teologie včera, dnes a zítra Aleš Opatrný
image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu
image:Image Rozptýlit mlhu