Řím oslaví 1700. výročí posvěcení baziliky svatého Jana Lateránského

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 11. 2023, 13.40

U příležitosti 1700. výročí posvěcení papežské baziliky svatého Jana Lateránského, která byla posvěcena 9. listopadu roku 324, naplánovala Římská diecéze oslavy, které začnou dnes a vyvrcholí za rok 9. listopadu 2024.

image:Image 46/source/orig/45111_whatsapp-image-2023-11-06-at-11-45-12.jpeg

Bazilika sv. Jana Lateránského byla posvěcena v roce 324 papežem Sylvestrem I. a byla prvním místem, kde se křesťanská komunita Říma shromáždila v jedné budově. Římská diecéze zahájí rok oslav dnes odpoledne slavnostní pontifikální mší svatou, kterou bude celebrovat kardinál De Donatis. Při mši zazní hudba, kterou pro tuto příležitost napsal P. Marco Frisina, nejpopulárnější současný italský skladatel náboženských písní.

"Lateránská bazilika je matkou všech kostelů v Římě a na světě a je pro naši diecézi i pro světovou církev velmi důležitým orientačním bodem," uvedl římský vikář kardinál Angelo De Donatis. "Dýchá v ní historie sedmnácti století, bazilika byla třikrát přestavěná až po současnou podobu z roku 1700. Konalo se v ní pět ekumenických koncilů," pokračoval.

Mezi další akce, které se v průběhu roku plánují, patří koncerty, mše a nábožensko-kulturní přednášky o historii papežské baziliky a přilehlého Lateránského paláce.

Oslavy výročí posvěcení budou zakončeny mší svatou 9. listopadu 2024.

Život z víry Kultura

image:Image Boží plán pro rodinu
Boží plán pro rodinu Rob Rienow
image:Image Náboženské otázky současnosti
Náboženské otázky současnosti Alain Besançon
image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros
image:Image Nemocí stala se pravda