Římská diecéze vyjádřila solidaritu knězi bojujícímu proti mafii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 9. 2023, 12.10

Římská diecéze, jejímž biskupem je papež František, vyjádřila podporu protimafiánskému knězi Antoniu Colucciovi a ocenila jeho odvážnou pastorační činnost po pokusu o atentát v Římě.

image:Image 40/source/orig/39860_345198918-540897114900214-4363990184883667667-n.jpg
Vatican Media

"Jménem římské diecéze vyjadřuji P. Antoniu Colucciovi a mužům z jeho ochranky plnou solidaritu za to, co se stalo 29. srpna ve čtvrti Tor Bella Monaca," stojí v prohlášení, které podepsal pomocný biskup římské diecéze Baldassare Reina.

V úterý, 29.srpna, se P. Coluccia účastnil pochodu proti mafii na předměstí Říma, když proti němu jel muž na motorce, poznal ho a pokusil se ho přejet. Při pokusu uchránit kněze byl zraněn člen jeho ochranky. Uprostřed zmatku italská policie vypálila výstřel, který útočníka zasáhl do předloktí.

Italští soudci považují nedávný útok na P. Coluccia za atentát organizovaný mafií. Mladí lidé ze sousedství popisují kněze jako veselého a oddaného své komunitě: "S každým mluví, usmívá se a kdo ho požádá o radu, tomu dá medailonek Panny Marie.“

"Otec Antonio již několik let vykonává svou pastorační službu po boku mladých lidí, kteří zažívají neduh drogové závislosti a dává tak zaznít svému hlasu proti těm, kteří nadále rozsévají smrt a prodávají podvod," uvedl biskup Reina v prohlášení z 30. srpna zveřejněném na diecézních internetových stránkách.

"Zastrašující činy, jako byl tento, otce Antonia od jeho citlivého poslání neodradí. Doba, v níž žijeme, s čím dál tím více se šířícími toxickými látkami, vyžaduje společné úsilí, aby byla potvrzena důstojnost lidského života, dětem bylo zaručeno zdravé a bezpečné prostředí a výchova byla brána vážně. Mladí lidé jsou budoucnost naší společnosti," řekl biskup Reina.

"Agrese mě nezastaví. Budu pokračovat ve svém boji, který vedu proti zločinu, jenž ovládá místa obchodu s drogami v San Basilio, Quarticciolo a Tor Bella Monaca," řekl P. Coluccia ministru vnitra Matteu Piantedosimu a šéfovi římské policie Vittoriu Pisanimu, kteří mu krátce po útoku zavolali.

Tor Bella Monaca je čtvrť se silnou přítomností mafie a je sužována obchodem s drogami. P. Coluccia bojuje proti drogám a kriminalitě od roku 2012, kdy vilu zabavenou mafii přeměnil na komunitu pro prevenci drogové závislosti.

V září 2021 byl P. Colucciovi udělen titul "čestný policista", protože se tento farář vyznamenal bojem proti zločinu s evangeliem v ruce. Více než 25 let bojuje P. Coluccia na periferiích Itálie. Po setmění chodí po ulicích, kde se obchoduje s kokainem a crackem. Každou noc si vybírá jinou oblast, aby si s mladými lidmi promluvil. K modlitbám a hudbě používá megafon. "Moje služba je pouliční," řekl v roce 2022 pro Vatican News. "Musíme tyto lidi bránit. Tito mladí lidé, kteří umírají na předávkování, patří stejně nám jako církvi."

P. Coluccia řekl, že inspiraci nachází v životě jiného kněze, P. Pina Puglisiho, blahořečeného 25. května 2013. Papež František nedávno připomněl 30. výročí smrti tohoto kněze zavražděného mafií v Palermu a jeho nasazení pro chudé a mladé lidi, aby je vyvedl ze světa zločinu. Svatý otec ocenil Puglisiho život a zdůraznil, že je důležité spolupracovat na budování spravedlivé a bratrské společnosti.

Zdroj: CNA

Život z víry Církev a společnost