Rok pomoci Charity Česká republika válkou zkoušené Ukrajině

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace24. 2. 2023, 9.05

24. února si připomínáme smutné výročí ruské invaze na Ukrajinu. Válka za posledních dvanáct měsíců vyhnala z domovů více než 15 milionů lidí. Charita Česká republika pomáhá od prvního dne konfliktu. Zajišťovala humanitární materiální pomoc, psychologickou péči, ale také důstojné bydlení pro vnitřně vysídlené obyvatele na Ukrajině. V Moldavsku a Česku se zaměřuje na podporu a integraci uprchlíků.

image:Image 25/source/orig/24548_snimek-obrazovky-2023-02-24-v-9-03-34.png
Foto: Charita ČR

V prvních dnech a týdnech po začátku invaze se Charita zaměřila na zajištění těch nejnaléhavějších potřeb. Na Ukrajinu dopravila 11 kamionů s humanitární pomocí, které vezly trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, generátory či lékařské pomůcky a vybavení, včetně dvou inkubátorů. Zároveň se aktivně zapojila do bezprostřední pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v Moldavsku a České republice.

Pomoc, kterou Charita Česká republika lidem zasaženým válkou na Ukrajině poskytuje, se v průběhu roku proměnila směrem k dlouhodobějším řešením. V současné době se zaměřuje na podporu lidí, kteří museli uprchnout ze svých domovů a našli útočiště na západě Ukrajiny i za hranicemi. Charita poskytla psychologickou péči 4 500 z nich a zajistila vyškolení desítek odborníků v krizové intervenci.

Díky finanční podpoře na nákup základních potřeb, léků, školních pomůcek či vzdělávání podpořila vysídlené lidi z těch nejzranitelnější skupin. V Zakarpatské oblasti Ukrajiny jim Charita Česká republika zajišťuje především důstojné ubytování. Vystavěla 33 modulárních domků pro celkem 120 lidí. Zároveň opravila 5 hromadných ubytovacích center, a zajistila tak důstojné hygienické podmínky pro 3 200 lidí, kteří uprchli ze svých domovů.

Za uplynulý rok získalo přímou podporu od Charity Česká republika na 15 000 uprchlíků v Moldavsku. V této nejchudší evropské zemi Charita zároveň zajistila kompletní vybavení 12 ubytovacích center pro uprchlíky.

Od začátku války na Ukrajině našlo v České republice bezpečné útočiště více než 480 000 uprchlíků. Síť Charit v Česku jim pomáhá zajistit základní životní potřeby a také podporuje jejich integraci. Pro Ukrajince provozuje asistenční infolinku v ukrajinském jazyce, organizuje jazykové kurzy, poskytuje tlumočnické služby a pomoc při hledání ubytování, práce či místa ve škole a školce. Díky těmto aktivitám se mohou uprchlíci lépe zorientovat a adaptovat se na nové prostředí.

Zdroj: Charita ČR

Válka na Ukrajině Charita

image:Image Kauza Kristus
Kauza Kristus Lee Strobel
image:Image O počátcích Řádu kazatelů
O počátcích Řádu kazatelů Jordan Saský
image:Image Benediktini a benediktinky v Čechách a na Moravě
Benediktini a benediktinky v Čechách a na Moravě Johannes Zeschick
image:Image Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova?
Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova? Leopold Škarek