Rok s Ukrajinou: pomoc pro 20 tisíc uprchlíků v pražské arcidiecézi

Autor: Jarmila Lomozová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace21. 2. 2023, 8.44

Před rokem, 24. února 2022, začala rusko-ukrajinská válka, která spustila migrační vlnu mířící i do České republiky. Do pomoci uprchlíkům se zapojily Charity v pražské arcidiecézi.

image:Image 25/source/orig/24292_rok-s-ukrajinou-ilustracni-foto.jpg
Ilustrační foto

Katastrofa, která se vymyká svým rozměrem, uvrhla mnoho lidí do těžké humanitární situace. „Pro Charitu to bylo jedno z nejnáročnějších období. V krátkém čase jsme zorganizovali rozsáhlou pomoc pro 20 000 osob,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha.

První fáze pomoci se zaměřila na zajištění základních potřeb – jídla, ubytování, léků či lékařské péče. Charity v pražské arcidiecézi poskytly potravinovou pomoc více než 18 tisícům a ubytování více než 3 tisícům uprchlíků.

Pomáhají dětem vyrovnat se s prožitými traumaty

V dalších fázích nabízely Charity psychologickou pomoc a organizovaly komunitní a adaptační aktivity i výuku českého jazyka. Jejich cílem bylo podpořit Ukrajince v integraci do české společnosti, pomoci dětem se vstupem do nového vzdělávacího systému a jejich rodičům na trh práce.

V komunitních centrech a adaptačních skupinách se děti vyrovnávaly s tím, co zažily. „Z Lega stavěly kryty, nemocnice, pastelkami pak kreslily vojáky a tanky. Vyprávěly si, co dělají jejich tatínkové, kteří na Ukrajině zůstali,“ říká dětská psycholožka Alexandra, která se dětem věnovala.

Jedním z prvních integračních projektů v Praze bylo Komunitní centrum Slunečnice, které Arcidiecézní charita Praha otevřela ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Centrum našlo zázemí v kostele sv. Vojtěcha v Praze 6, který je součástí Arcibiskupského kněžského semináře. Později vzniklo pět dětských skupin a Komunitní centrum sv. Anežky.

80 nových pracovníků a stovky dobrovolníků

Pomoci migrantům a uprchlíkům se Arcidiecézní charita Praha věnuje více než 20 let. „Uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině vyžadovala zapojení celé organizace a přijetí 80 nových pracovníků napříč profesemi – psychologů, sociálních pracovníků, pedagogů, tlumočníků, koordinátorů, administrativních pracovníků, ale i lékaře či kněze. Nezastupitelnou roli měli stovky dobrovolníků a tisíce ochotných dárců,“ vyjmenovává Jaroslav Němec. „Všechno, co pro lidi z Ukrajiny děláme, přibylo k naší běžné práci. Pomoc pro naše občany, kteří se ocitají v nouzi, jsme nesnížili, spíše naopak.“

Sociální i duchovní pomoc pokračují

Ani rok po začátku tragických událostí na Ukrajině pomoc Charity nekončí. „Věnujeme se nadále odborné sociální pomoci uprchlíkům, kteří patří k nejzranitelnějším skupinám. V našich ubytovnách a bytech ubytováváme na 300 osob, pokračují také adaptační skupiny,“ vyjmenovává Jaroslav Němec.

Charita nezapomíná ani na duchovní péči. Každou neděli od 9 hodin je v charitním kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána slavena Řeckokatolická ukrajinská liturgie.

Válka na Ukrajině Charita

image:Image Spiritualita v sociální práci se seniory
Spiritualita v sociální práci se seniory Michal Opatrný, Karel Šimr, Jan Váně
image:Image Ostrovské rukopisy