Rusové v Oděse zničili katedrálu patřící moskevskému patriarchátu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 7. 2023, 9.50

Podle ukrajinských úřadů byl při ruských raketových útocích na ukrajinské přístavní město Oděsa zabit jeden člověk a dalších 22 osob, včetně čtyř dětí, bylo zraněno. Při útocích byla také poškozena pravoslavná katedrála Proměnění Páně, která patří Ukrajinské pravoslavné církvi, která podléhá moskevskému patriarchátu.

image:Image 38/source/orig/37693_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-68.jpeg
Foto: ANSA

"Doslova s vaším osobním požehnáním dnes armáda Ruské federace páchá zvěrstva (...) na svrchovaném území ukrajinského státu," píše pravoslavný pomocný oděsský biskup Viktor patriarchovi Kirillovi, který  reaguje na ruský útok na ukrajinské město, v jehož důsledku dopadla raketa i na oltář místní katedrály, která byla posvěcená hlavou moskevské církve. Útočníci tak zasáhli jeden z místních symbolů křesťanské víry.

Dopis se objevil na síti Telegram již v neděli a hierarcha Ukrajinské pravoslavné církve v něm reagoval na zkázu, kterou viděl na vlastní oči. Vyzývá patriarchu Kirilla, aby přestal prolévat krev a poukazuje i na to, že právě jednání ruské hierarchie vytváří rozkol v pravoslavném společenství.

K útoku na Oděsu se vyjádřil také místní katolický ordinář latinského obřadu, biskup Stanislav Szyrokoradiuk. V rozhovoru pro italskou agenturu SIR uvedl: "Není to válka, je to terorismus."

V důsledku ostřelování byli zabiti nejméně dva lidé a 22 jich bylo zraněno. Slavná ikona Matky Boží, přítomná v pravoslavné katedrále, naštěstí nebyla zničena. Po útoku se proto lidé shromáždili před tímto obrazem k modlitbě.

Největší pravoslavný chrám v Oděse, známý také jako Spaso-Preobraženský chrám, byl vysvěcen v roce 1809. V roce 1939 byl zničen sovětskými úřady, ale v roce 2003 byl znovu postaven.

Zdroj: Vatican News

Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Paměti farnosti u svaté Markéty v Břevnově a blízkém okolí
Paměti farnosti u svaté Markéty v Břevnově a blízkém okolí