Scalabrini a Zatti, dva noví světci univerzální církve

Autor: Benedetta Capelli Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 8. 2022, 19.50

Kanonizace Giovanniho Battisty Scalabriniho a Artemida Zattiho se uskuteční 9. října. Datum oznámil papež ve vatikánské bazilice během konzistoře pro hlasování o kauzách kanonizací.

Gaudemus et laetamur ...

"Radujeme se a jásáme," pronesl papež František tato slova předtím, než uvedl den, kdy církev 9. října kanonizuje dva nové světce: Giovanniho Battistu Scalabriniho a Artemida Zattiho.

Prefekt dikasteria pro kauzy svatých kardinál Marcello Semeraro krátce předtím ve svatopetrské bazilice představil profily obou apoštolů dobročinnosti, protože se hluboce věnovali nemocným, posledním, migrantům, mnoha tvářím Krista trpícího na zemi. "Příklady křesťanského života a svatosti", nazval je papež, "které je třeba nabídnout celé církvi, zejména s ohledem na situaci naší doby". Dvě postavy, o nichž se kardinálové podle Františkovy zprávy vyjádřili "písemně" a "individuálně".

Vazba s migranty

"Svědectví těchto dvou blahoslavených," vysvětlil kardinál Semeraro při jejich představení Františkovi, "vrací pozornost věřících v Krista k tématu migrantů", kteří, jak papež několikrát řekl, "pokud jsou integrováni, mohou pomoci vdechovat vzduch rozmanitosti, která obnovuje jednotu; mohou živit tvář katolicity; mohou vydávat svědectví o apoštolátu církve; mohou vytvářet příběhy svatosti". Prefekt poté přiblížil životy Giovanniho Battisty Scalabriniho a Artemida Zattiho a u prvního z nich vyzdvihl jeho pastorační práci s migranty, "kterou mnozí považují za proroctví církve blízké lidem a jejich konkrétním problémům". V druhém případě byl "autentickým tlumočníkem salesiánského ducha, s laskavým temperamentem a radostí, která ho vždy provázela i za těch nejtěžších okolností".

Apoštol migrantů

Oba noví světci žili na přelomu 19. a 20. století. Jan Křtitel Scalabrini byl biskupem v Piacenze a založil Kongregaci misionářů svatého Karla se specifickým posláním sloužit migrantům. 21. května papež udělil dispens od druhého zázraku pro jeho kanonizaci. Postulátor jeho kauzy, otec Graziano Battistella, připomíná Scalabriniho obětavost vůči migrantům, která se proměnila v konkrétní činy, ale také jeho lásku k dětem, a to natolik, že byl nazýván "apoštolem katechismu". "Jeho aktuálnost," připomíná otec Battistella, "spočívá v tom, že nám připomíná, že jsme všichni zapojeni do misie, protože je neodmyslitelnou součástí naší víry."

Salesiánský světec

Artemide Zatti, salesiánský koadjutor, který pracoval pro nemocné v argentinské Viedmě, i dnes lidem hodně říká. Byl to muž z Emilie, který se s rodinou přestěhoval do latinskoamerické země, v srdci toužil stát se knězem, ale ve skutečnosti se stal ošetřovatelem, který na vlastní kůži poznal krutost nemoci, když onemocněl tuberkulózou. "Uvěřil jsem, slíbil jsem to a byl jsem uzdraven," bylo jeho motto, když vyprávěl o své cestě a uzdravení díky Marii Pomocnici křesťanů. Generální postulátor salesiánů P. Pierluigi Cameroni nastiňuje některé aktuální prvky a hovoří o tom, jak se vypořádal s nemocí v době pandemie, podobnou té, kterou prožíváme v současnosti. Byl také migrantem, což je skutečnost, kterou žijeme i dnes, a byl schopen znovu nabízet evangelijní radikalismus v následování Krista a ve stopách Dona Boska, člověka schopného žít radost z evangelia, která vždy pramení ze setkání s Pánem.

Papež František Život z víry

image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton