Sebeobrana je projevem lásky k vlastní zemi, říká papež

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 9. 2022, 15.21

Dodávky zbraní Ukrajině jsou morálně přijatelné, protože jí pomáhají bránit se ruské agresi. Také to řekl papež František během tiskové konference na palubě letadla, které ho včera dopravilo do Říma z návštěvy kongresu v Kazachstánu.

image:Image 17/source/orig/16492_papez-s-novinari.jpeg
Foto: Vatican News

František jako obvykle věnoval zpáteční let ze své apoštolské cesty setkání s novináři. Ohledně války na Ukrajině při něm také zdůraznil, že považuje obranu vlastní země za projev lásky k ní. „Sebeobrana není jen legální, ale je také výrazem lásky k vlasti. Ten, kdo něco nebrání, tak to nemiluje,“ řekl papež. Vysvětlil, že určující je podle něj cíl: "Může to být nemorální, pokud je záměrem vyprovokovat více války. (...) Motivace je tím, co do velké míry určuje morálnost tohoto kroku.“
Poukázal také na to, že ve světě probíhá daleko víc konfliktů než jen válka na Ukrajině. Například v Sýrii či v posledních dnech také na Kavkaze. Zmínil i etnikum muslimských Rohingů, které čelí pronásledování v jihovýchodní Asii.
Papež dále uvedl, že je pro něj důležitý také dialog se všemi válčícími stranami. "Nevylučuji dialog s mocností, která vede válku, i když je agresorem," řekl, aniž by výslovně jmenoval Rusko. Vždy podle něj existuje možnost, že dialog změní běh událostí, přestože navázat ho s agresorem je pro napadeného těžké. „Někdy musíte takový dialog vést. Nevoní vám to, ale musíte to udělat," zdůraznil František.

Zdroj: Kathpress, ČTK

Papežské cesty Válka na Ukrajině

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester