Sekretariát synody vydal poselství k výročí Druhého vatikánského koncilu

Autor: Christopher Wells Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 10. 2022, 15.14

Po šedesáti letech od zahájení Druhého vatikánského koncilu generální sekretariát synody uvádí, že toto výročí je pro synodu a církev okamžikem "zvláštní milosti."

image:Image 18/source/orig/17564_14948_0_844.jpeg
Foto: Vatican Media

V poselství ke 60. výročí označil za „ovoce“ koncilu samotný synodální proces, který je „vskutku jedním z jeho nejdrahocennějších odkazů“ (tím cituje papeže Františka). Poselství také připomíná, že cílem synody je "prodloužit v životě a poslání církve ducha Druhého vatikánského koncilu" a "podporovat v Božím lidu živé osvojování jeho učení".

Ačkoli se termín synodalita v koncilních dokumentech neobjevuje, tento koncept se nachází v celém koncilu, zatímco tři termíny "společenství, účast a poslání... jsou výsostně koncilní slova". Církev, kterou jsme povoláni snít a budovat, je společenstvím žen a mužů, které ve společenství spojuje jedna víra, náš společný křest a stejná eucharistie, podle obrazu Trojice."

Nakonec poselství zdůraznilo význam synodality pro církev do budoucna a připomnělo, že Benedikt XVI. i papež František označili synodalitu za "konstitutivní rozměr" církve, přičemž papež František prohlásil, že cesta synodality "je cestou, kterou Bůh očekává od církve třetího tisíciletí".

Synoda 2021–2024

image:Image Pět klíčů modlitby za osvobození
Pět klíčů modlitby za osvobození Neal Lozano
image:Image Žít s moudrostí včel