Shromáždění Luteránské federace začalo ekumenicky, promluvil na něm Mons. Halík

Autor: Deborah Castellano Lubov Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 9. 2023, 7.30

Význam spolupráce křesťanů při prosazování dobra ve světě, který čelí neustálým výzvám, zdůraznili řečníci na 13. shromáždění Světové luteránské federace, které probíhá 13.–⁠19. září v polském Krakově. Na shromáždění promluvil v úvodu i Mons. Tomáš Halík.

image:Image 41/source/orig/40901_26974_0_563.jpeg
Vatican News

Třinácté shromáždění Světové luteránské federace (LWF), které probíhá 13.–⁠19. září 2023 v polském Krakově, vyzdvihlo velkou hodnotu spolupráce křesťanů.

Alastair Dutton, generální sekretář Caritas Internationalis, vřele pozdravil shromáždění a ujistil o modlitbách celé konfederace humanitární organizace katolické církve a jejích 162 národních členů organizace Caritas, kteří působí na více než 200 územích.

Dutton uvedl, že je pro něj důležité být osobně na shromáždění LWF: "Abychom zdůraznili význam našich ekumenických vztahů ve službě nejchudším a nejvíce marginalizovaným" a naši snahu budovat spravedlivý svět, kde každý zakouší a poznává Boží lásku v praktické realitě svého každodenního života."

Připomněl také, že existuje jediné Kristovo tělo, a dodal, že "jako křesťané společně projevujeme Kristovu lásku v dnešním světě. Jsme jeho očima, ušima a rukama. Společně jsme Božím lidem budujícím Boží království."

Předseda Světové luteránské federace, arcibiskup Dr. Panti Filibus Musa, při zahájení shromáždění vyzval delegáty, aby se na společné cestě drželi jednoty a naděje.

Český kněz a teolog Tomáš Halík, který byl hlavním řečníkem setkání, vyzval účastníky k hlubšímu ekumenismu: "Ekumenismus 21. století, pokračoval, musí jít mnohem dál než ekumenismus století předchozího." Křesťanství dnes potřebuje "překonat stávající mentální a institucionální, konfesní, kulturní a sociální hranice, aby mohlo naplnit své univerzální poslání."

Redakčně upraveno

Osobnosti Ekumenismus

image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald