Skončilo plenární zasedání německých biskupů. Závěr: jednota s Římem, ale kritika Vatikánu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 2. 2024, 12.55

Předseda německých biskupů ujišťuje, že světová synoda o synodalitě a tzv. synodální cesta v Německu, i když s rozdílnými přístupy, sdílejí stejné vize vývoje církve. Koordinace obou procesů je nezbytná pro obohacení církevního života a pro přijímání informovaných a odpovědných rozhodnutí.

image:Image 52/source/orig/51849_la-asamblea-general-de-primavera-fue-tambien-una-oportunidad-para-discutir-los-resultados-del-sinodo-mundial-01.png

Němečtí biskupové se zasazují o pokračování německé synodální cesty v úzké spolupráci s Římem a celosvětovou synodou a usilují o pozitivní propojení všech oblastí týkajících se synodální církve. Mons. Georg Bätzing, předseda Německé biskupské konference (DBK), na tiskové konferenci v Augsburgu prohlásil, že hlavním cílem je najít společnou cestu, než se začne řešit konkrétní obsah. Bätzingovo prohlášení odráží závazek biskupů vůči vatikánským směrnicím a jejich ochotu zabývat se vyjádřenými obavami ze strany Svatého stolce.

List Vatikánu synodálnímu výboru z 16. února zdůraznil rozdíl v pohledech a prioritách obou stran. Bätzing však vyjádřil odhodlání zabývat se obavami, které Řím vyjádřil, zejména pokud jde o biskupský úřad. Prohlásil, že synodalita usiluje o posílení, nikoliv oslabení role biskupů, a oznámil, že se v budoucnu bude o  těchto tématech debatovat, aby se vyšly najevo body, které rozdělují..

"Světová synoda o synodalitě a synodální cesta v Německu, ačkoli mají odlišné přístupy a rytmus, sdílejí vizi rozvoje církve a závazné konzultace s věřícími," ujistil předseda německých biskupů. Koordinace obou procesů je nezbytná pro obohacení církevního života a přijímání informovaných a odpovědných rozhodnutí.

Jarní plenární zasedání bylo také příležitostí k diskusi o výsledcích světové synody, zejména pokud jde o nakládání s autoritou vedení, rozdělení moci v církvi a odpovědností. Tyto otázky budou mít zásadní význam při nadcházejících jednáních a odrážejí ochotu biskupů přizpůsobit se současným výzvám.

Pokud jde o ochranu před zneužíváním, biskupové zdůraznili obnovení poradního sboru pro oběti s cílem posílit předpisy a preventivní opatření. Vyzdvihli také význam zapojení obětí do tohoto procesu a oznámili průběžné hodnocení práce nezávislých zpracovatelských komisí.

Kromě těchto témat se Německá biskupská konference zabývala pastoračním zastoupením LGBT+ osob a jejich začleněním do liturgie zavedením modlitby v jednoduchém jazyce. Tyto iniciativy podle prohlášení odrážejí závazek církve k inkluzi a aktivní účasti všech osob na církevním životě.

Součástí setkání biskupů v Augsburgu bylo také zveřejnění nového dokumentu o etice míru. Němečtí biskupové navíc potvrdili svůj postoj k extrémně pravicovým stranám a ve svém oficiálním prohlášení se od nich jasně distancovali.

Zdroj: Zenit.org

Synoda 2021–2024 Život z víry