Součástí synody bude pouť účastníků nebo modlitba za uprchlíky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 9. 2023, 19.02

Ve Vatikánu byl zveřejněn program a definitivní seznam účastníků generálního shromáždění synody o synodalitě, které se bude konat ve dnech 4.–⁠29. října ve Vatikánu. Delegátem České republiky synody o synodalitě je Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský. `Do mezinárodního komunikačního týmu synody byla nominována i CSILic. Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska ČBK.

image:Image 42/source/orig/41550_27232_0_844.jpeg

Organizátoři synody ve čtvrtek zveřejnili program generálního shromáždění synody, které se bude konat ve Vatikánu od 4. do 29. října. Mezi zajímavé body programu bude patřit společná pouť účastníků odpoledne 12. října (podrobnosti zatím nebyly stanoveny), ve čtvrtek 19. října večer povede papež František modlitbu za migranty a uprchlíky na Svatopetrském náměstí a ve středu 25. října bude papež František předsedat společné modlitbě růžence ve Vatikánských zahradách.

Ještě před samotným zahájením synody se uskuteční 30 září od 10 hodin ekumenická modlitební vigilie na Svatopetrském náměstí v Římě, jejímž cílem je svěřit synodu Duchu Svatému. K papeži Františkovi, který bude vigilii předsedat, se připojí dvanáct zástupců různých křesťanských církví, včetně ekumenického konstantinopolského patriarchy Bartoloměje I. a arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho. Společné modlitební vigilie se zúčastní rovněž všichni delegáti synody, kteří bezprostředně po vigilii odjedou na třídenní duchovní obnovu do městečka Sacrofano nedaleko Říma.

Generální shromáždění synody bude zahájeno slavnostní mší svatou na Svatopetrském náměstí 4. října. Práce synody pak bude probíhat ve čtyřech hlavních modulech zaměřených na různé aspekty synodality, přičemž závěrečná část bude věnována souhrnné zprávě, která bude schvalována účastníky synody. Každý modul bude zahrnovat prezentaci tématu, po níž budou následovat práce v menších jazykových skupinách, které připraví zprávu pro generální shromáždění. Komise pak vypracuje souhrnnou zprávu, která bude následně projednána a upravena, než bude předložena synodě k finálnímu schválení.

Závěrečné generální shromáždění synody se uskuteční v sobotu 28. října, kdy bude přečtena a schvalována souhrnná zpráva. V neděli 29. října bude generální shromáždění synody zakončeno slavnostní mší svatou v bazilice svatého Petra.

Během čtvrteční tiskové konference organizátoři zveřejnili také aktualizovaný seznam účastníků generálního shromáždění. Úpravy v seznamu odrážejí změny způsobené úmrtím či nemocí nebo změnou oficiálních pozic účastníků. Nový seznam zahrnuje také dva biskupy z Čínské lidové republiky. Shromáždění se zúčastní přibližně 464 osob, z toho 365 členů s hlasovacím právem, z toho je 54 žen.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Synoda 2021–2024

image:Image Události pohledem víry
Události pohledem víry Michal Altrichter
image:Image Ježíšovy cesty VI.
Ježíšovy cesty VI. František Mráček
image:Image Filemonovi