Stane se papež František prvním papežem, který navštíví Vietnam?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 1. 2024, 11.17

Svatý otec přijal 18. ledna ve Vatikánu delegaci vlády Komunistické strany Vietnamu. Arcibiskup Paul Gallagher, šéf vatikánské diplomacie, označil setkání za velmi pozitivní. Schůzka se uskutečnila v době jistého zlepšení vztahů mezi oběma státy poté, co Vietnam souhlasil s vysláním oficiálního papežského zástupce, který by v zemi pobýval.

image:Image 50/source/orig/49569_32049_0_mtc5825.jpg
Vatican Media

Arcibiskup Gallagher uvedl, že papežská cesta do Vietnamu by se měla uskutečnit, ale dodal, že je třeba učinit ještě několik kroků, než to bude vhodné. “Svatý otec by rád zemi navštívil a katolická komunita ve Vietnamu si to jistě přeje také.“ Ve Vietnamu žije přibližně 7 milionů katolíků a dalších 700 tisíc jich je ve Spojených státech, přičemž mnozí z nich jsou uprchlíci nebo jejich potomci, kteří utekli během vietnamské války.

Minulý měsíc papež František jmenoval arcibiskupa Marka Zalewského, polského vatikánského diplomata, stálým papežským zástupcem ve Vietnamu. Toto jmenování bylo historickým krokem k možnosti, že jednou budou mezi oběma státy navázány plné diplomatické vztahy. Vietnam přerušil styky se Svatým stolcem po komunistickém převzetí moci v roce 1975.

Díky novému jmenování se Vietnam stal jedinou asijskou komunistickou zemí, v níž žije stálý papežský vyslanec. Arcibiskup Joseph Nguyen Nang, předseda Vietnamské biskupské konference, označil Zalewského jmenování za plod pokroku čtrnáctiletého dialogu v rámci společné pracovní skupiny Vietnam-Vatikán. Zalewski dříve působil jako nerezidentní papežský zástupce Svatého stolce ve Vietnamu, než byl v roce 2018 jmenován apoštolským nunciem v Singapuru.

Gallagher také potvrdil informaci, že má v plánu navštívit Vietnam v dubnu, a že by se vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin mohl do země vydat koncem tohoto roku, což by byla historická návštěva na vysoké úrovni. Katolická církev ve Vietnamu zaznamenala v posledních letech velký nárůst počtu řeholních povolání. Podle vládních údajů má země osm tisíc kněží a čtyřicet jedna biskupů. V roce 2020 studovalo na kněžství v celém Vietnamu více než 2 800 seminaristů, což je stokrát více než v Irsku.

Více než dvacet tisíc vietnamských katolíků se minulou sobotu v diecézi Phan Thiet podle Asia News zúčastnilo mše svaté u příležitosti zahájení kauzy blahořečení Mons. Pierra Lamberta de la Motte, francouzského misionáře ze 17. století, který byl prvním biskupem ve vietnamském městě Dang Trong.

V září 2023 se delegace devadesáti vietnamských katolíků a sedmi biskupů vydala do Mongolska za papežem Františkem během jeho cesty do této asijské země. "Přijeli jsme do Mongolska, abychom papeže požádali o návštěvu Vietnamu," řekl v Ulánbátaru P. Huynh The Vinh z vietnamské diecéze Phu Coung. Svatý otec byl na možnost cesty do Vietnamu dotázán na tiskové konferenci během letu z Mongolska 4. září a v odpovědi zažertoval: "Pokud nepojedu do Vietnamu já, jsem si jistý, že pojede budoucí papež Jan XXIV."

Vietnamská ústava zaručuje právo na svobodu vyznání. Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF), která je poradcem americké vlády, však ve své zprávě pro rok 2024, zveřejněné tento měsíc, doporučila označit Vietnam za “zemi zvláštního zájmu". Zpráva se odvolává na pronásledování náboženských skupin ze strany vlády, zejména neregistrovaných nezávislých společenství, včetně protestantských a buddhistických komunit. Místní úřady také vyvíjejí nátlak na některé návštěvníky státem kontrolovaných protestantských církví, aby se zřekli své víry.

Zdroj: CNA

Život z víry Církev a společnost

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František