Státní vyznamenání 28. října získaly tři církevní osobnosti

Autor: Monika Klimentová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace29. 10. 2022, 10.44

Prezident republiky Miloš Zeman u příležitosti řádového dne 28. října 2022 udělil Medaili Za zásluhy I. stupně třem církevním osobnostem: P. Justinu Janu Berkovi, P. Miloslavu Fialovi a řádové sestře Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Angelice Ivaně Pintířové.

image:Image 19/source/orig/18397_medaile-za-zasluhy-i-stupen.jpg
Wikimedia

P. Justin Jan Berka O. Cist. Ještě za komunistického režimu vstoupil tajně do cisterciácského řádu a přijal řeholní jméno Justin. V roce 1991 přišel do Vyššího Brodu a začal se podílet na obnovování vyšebrodského kláštera. Vystudoval teologii v Rakousku, na kněze byl vysvěcen v roce 1999. Od roku 2007 je převorem-administrátorem vyšebrodského kláštera a řídí jeho postupnou obnovu. Pod jeho vedením došlo k renovaci řádu navrácených částí kláštera, průzkumu rožmberské hrobky a k dohledání, návratu a vystavení některých částí mobiliáře rozkradeného nacisty a komunisty. Prezident republiky mu udělil Medaili I. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury.

P. Miloslav Fiala OPraem. Po sametové revoluci se od 1. ledna 1990 stal redaktorem náboženských pořadů Československého rozhlasu (později Českého rozhlasu). Od 1. ledna 1991 byl tiskovým mluvčím Československé biskupské konference a ředitelem tiskového střediska, které založil. Po rozpadu Československa pokračoval jako tiskový mluvčí České biskupské konference, a to až do roku 1996, a do roku 1998 rovněž jako ředitel tiskového střediska. Od roku 1997 do 25. února 2004 byl prezidentem Arcidiecézní charity Praha a od ledna 1999 do konce roku 2006 prezidentem sdružení Česká katolická charita. V současnosti vypomáhá v duchovní správě, a to zejména ve farnosti u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech. Prezident republiky mu udělil Medaili I. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury.

sr. Angelika Ivana Pintířová. V září 1977 vstoupila do Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. V červnu 1995 byla jmenována představenou v Domě sv. Notburgy v Praze. O čtyři roky později se stala představenou v Domě sv. Kříže v Praze. V letech 2007 až 2011 vystudovala DAMU. Od roku 2009 pracuje ve Výchovném ústavu a Středisku výchovné péče Klíčov v Křešíně na Pelhřimovsku. Učí na VOŠ Svatojánská kolej dramatickou výchovu, je diecézní ředitelkou Papežského misijního díla. V roce 2011 byla jednou z řádových sester, které pečovaly o prezidenta Václava Havla v závěru jeho života. Prezident republiky jí udělil Medaili I. stupně za zásluhy o stát v oblasti výchovy.

Osobnosti

image:Image Odvaha milovat
Odvaha milovat Carlo Maria Martini
image:Image Florián Baucke SJ (1719–1779)
Florián Baucke SJ (1719–1779) Augustin Bringmann
image:Image Nejvyšší oběť
Nejvyšší oběť František Kolouch
image:Image Ježíši, postarej se ty!
Ježíši, postarej se ty! Luciano Regolo, Grazia Ruotolo