Z nových varhan v katedrále svatého Víta na Pražském hradě varhanáři na kruchtu už umístili 60 až 70 procent celkové váhy. Do konce července mají přijet ze Španělska ještě dva kamiony s píšťalami. Celá stavba nového nástroje by tak mohla skončit v polovině nebo ve druhé polovině srpna. Pak se zhruba 6000 píšťal bude dlouho ladit. ČTK to při dnešní prohlídce řekl Ulrich Frank z varhanářské firmy Gerharda Grenzinga a organolog pražské arcidiecéze Štěpán Svoboda.
Mnohé píšťaly jsou už na svém místě, dělníci se pohybují ve třech podlažích nad kruchtou pod lešením, a to za turistického i liturgického provozu. Jeřáb na něm umožňuje zvedat nejrůznější břemena a umístit je na finální místo. K píšťalám také dělníci sklárny Lasvit připevňují zhruba 180 křišťálových ozdob, které vyrobili.
Varhanáři z celého světa pracují od pondělí do soboty a musejí také hlídat stav nové kruchty. Západní hudební kruchta pod rozetou, tedy kůr nad vchodem do chrámu, prošla po zesílení kolaudací v únoru. Unést má potřebnou zátěž v desítkách tun.
"Pokud jde o váhu, mezi 60 až 70 procenty je hotovo. Kontrolujeme každý týden stav objektu, zda není nějaký pohyb, ale vše je dosud v pořádku," řekl Frank.
V katedrále pracují varhanáři mnohá národností, což je v oboru tradicí. "Tradičně putovali po cizích zemích. Stejné je to ve společnosti Gerharda Grenzinga. Pan Grenzing je Němec, ale usídlil se ve Španělsku. Pracují pro něj Španělé, Ekvádorec, Peruánec, Kanaďan, máme tu Lužického Srba. S ním se perfektně dokážeme domluvit. Je to mnohonárodnostní, ale sehraný tým," řekl Svoboda. Práce na varhanách tak podle něj odpovídá stoletím stavbě katedrály, na níž se podíleli mistři mnoha národností.
Podle Franka se varhanáři pokusí dokončit celou montáž v polovině srpna, možná to bude o něco později. "V září začne ladění nástroje," uvedl Frank. Ladění, ozvučení podle něho záleží také na klimatu v katedrále. Nebude tak s laděním patrně možné skončit v zimě, ale kvůli poklesu teplot a přestávkám budou muset pokračovat v následujícím roce.
Nový nástroj má podle Svobody poprvé oficiálně zaznít na svátek svatého Víta v roce 2026, tedy 15. června. Ladění nástroje bude mimořádně složité, podle Svobody musí jít o ruční práci, při které je každé z píšťal třeba věnovat alespoň 20 minut času.
Ladit varhany nelze elektronicky. "Z principu to vždycky bude ruční práce. Intonér nebo varhanář musí každou píšťalu vzít do ruky a provést na ní potřebné úkony, aby dostala správný zvuk. Elektronicky se ovládají jen některé části varhan, například se tak zapínají nebo vypínají rejstříky," řekl Svoboda. Rejstřík představuje skupinu píšťal stejné barvy a síly zvuku.
Nový nástroj v katedrále bude srovnatelný s největšími v Česku. "Svatovítské varhany budou patřit mezi tři největší nástroje v naší republice. Tradičně se předhání Olomouc s chrámem svatého Mořice s Prahou a kostelem svatého Jakuba. Šlo ale původně o daleko menší a postupně rozšiřované nástroje. Svatovítské varhany se od počátku koncipují jako jednolitý umělecký celek. A těmto dvěma varhanám se přibližují na počet rejstříků i počet píšťal. Pravděpodobně budou třetí největší," doplnil organolog, podle něhož ale nejde o to honit se za rekordy.
Instalace završuje téměř desetiletou snahu mnoha dárců, institucí i jednotlivců, kteří se spojili ve veřejné sbírce organizované Nadačním fondem Svatovítské varhany. Vybralo se více než 106 milionů korun, sbírka pokryla téměř celé náklady.