Sto betlémů ve Vatikánu: od čokolády přes hasicí přístroj po autobus

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 12. 2021, 12.55

Vatikán. Turisté, kteří v těchto dnech zavítají do Říma, si také letos v Berniniho kolonádě na Svatopetrském náměstí mohou prohlédnout výstavu „Sto betlémů ve Vatikánu“. Jak podotýká o. Ivan Ricupero z Papežské rady pro novou evangelizaci, která výstavu organizuje, letos více než kdy jindy jsou jesličky znamením Boží lásky a něhy

image:Image 7/source/orig/6358_2395_844.jpeg
Michele Raviart – Vatican News

Jesličky vydlabané v bloku čokolády anebo sestavené z hodinových řemínků, umístěné do hasicího přístroje anebo do přední kabiny autobusu hovoří o víře, ale též tvořivosti. Letošních sto dvacet exponátů vatikánské výstavy, která je otevřena denně od 10 do 20 hodin až do neděle 9. ledna, pochází z patnácti zemí světa. Organizace výstavy si vyžádala šestiměsíční úsilí ve spolupráci se školami a farnostmi, které Papežskou radu pro novou evangelizaci požádaly o účast.

„Jesličky nám ukazují nekonečnou laskavost Boha, který se učinil dítětem, Všemohoucího, který se stal tvorem – a to stvořením evokujícím pocity něhy, prostoty, křehkosti“, říká o. Ivan Ricupero z Papežské rady pro novou evangelizaci. „Naznačuje tak, že také my můžeme ve svém životě uskutečnit tento spásonosný Boží plán a to takoví, jací jsme – ve své slabosti a jednoduchosti, že se můžeme stále zdokonalovat a vylepšovat svět, v němž žijeme. Smysl jesliček se skrývá v samotném evangeliu, neboť nám připomínají tajemství Vtělení. Když sv. František v Grecciu poprvé ztvárnil betlém, přál si, aby se prostí lidé mohli tohoto tajemství dotknout. Ještě dnes je tedy krásné, když ve svých domovech uchováváme znamení této výjimečné něhy Boha, který nám ve svém Synu Ježíší dává spásu. Dnes, více než kdy jindy, jsou jesličky znamením darované a sdílené lásky, kterou máme vtělovat do svých životů a sdílet s lidmi, jež potkáváme ve svém každodenním životě“, uzavírá otec Ivan Ricupero.

Advent a Vánoce

image:Image Vánoční tajemství