Středoamerická univerzita v Nikaragui byla zkonfiskována

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 8. 2023, 10.43

Jezuitské univerzitě v této latinskoamerické zemi, která je obviněna z toho, že je centrem terorismu, byl zabaven movitý i nemovitý majetek. Tovaryšstvo Ježíšovo: Jedná se o falešná a nepodložená obvinění.

image:Image 39/source/orig/38994_26253_0_844.jpeg

Středoamerická univerzita v Nikaragui (UCA) bude předmětem konfiskace a převodu movitého a nemovitého majetku na nikaragujský stát, prohlásilo Tovaryšstvo Ježíšovo, zřizovatel univerzity. Zřizovatel univerzity rovněž zveřejnil oznámení Desátého trestního soudu v Managui, v němž je UCA obviněna z toho, že je centrem terorismu, které organizuje zločinecké skupiny.

Falešná a nepodložená obvinění

Středoamerická provincie Tovaryšstva Ježíšova obvinění vznesená proti univerzitě odmítá, označuje je za falešná a nepodložená a uvádí, že jde o vládní politiku, která systematicky porušuje lidská práva a zřejmě směřuje k upevnění totalitního státu. Tovaryšstvo Ježíšovo ve svém prohlášení rovněž činí nikaragujskou vládu odpovědnou za veškeré škody způsobené studentům, pedagogickému a administrativnímu personálu a dalším pracovníkům univerzity a kulturnímu dědictví země, které vyplývají z tohoto neoprávněného obvinění a příkazu zabavit veškerý nemovitý, movitý a hospodářský majetek univerzity ve prospěch státu. UCA proto pozastavila svou akademickou a administrativní činnost, dokud nebude moci normálně pokračovat.

UCA byla založena v roce 1963 jezuity jako nezisková, autonomní, veřejně prospěšná a křesťansky inspirovaná vzdělávací instituce. Sdružení univerzit svěřených Tovaryšstvu Ježíšovu v Latinské Americe (Ausjal), jehož je UCA členem, označuje rozhodnutí nikaragujské vlády za útok na univerzitní autonomii, akademickou svobodu a lidská práva. "Vyzýváme nikaragujské úřady," říká Demokratická observatoř Ausjalu, "aby okamžitě ukončily okupaci školy Uca. Požadujeme také, aby akademické obci bylo umožněno znovu získat svobodu a schopnost přispívat k intelektuálnímu a sociálnímu rozvoji země."

Pronásledování křesťanů

image:Image Puzzle - Panna Maria Fatimská 85 dílků
Puzzle - Panna Maria Fatimská 85 dílků
image:Image Puzzle mini - Ježíš utišuje bouři
Puzzle mini - Ježíš utišuje bouři
image:Image Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání
Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání Camille Pierreová
image:Image Proč máme strach ze smrti?
Proč máme strach ze smrti? Jana Sieberová