Surfař světcem? Papež František uznává hrdinství Guida Schäffera

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 5. 2023, 15.53

Papež František uznal hrdinské ctnosti brazilského surfaře Guida Schffera v dekretu vydaném Dikasteriem pro blahořečení a svatořečení 20. května 2023.

image:Image 31/source/orig/30683_surfar.jpg

Katolická církev je o krok blíže ke kanonizaci světce surfaře. Papež František uznal hrdinské ctnosti brazilského "surfařského anděla" Guida Schäffera v dekretu, který v sobotu vydalo Dikasterium pro blahořečení a svatořečení.

Schäffer byl seminarista, lékař a surfař. V roce 2009 se utopil při surfování u pobřeží Ria de Janeira ve 34 letech –⁠ dříve, než mohl naplnit svou touhu být vysvěcen na kněze. Brazilský seminarista, místními nazývaný "Anjo Surfista" neboli "Surfařský anděl", začínal každou svou lekci surfování modlitbou a byl známý svou prací pro chudé, kdy po boku Misionářů milosrdenství poskytoval lékařskou péči ve favelách (chudinských dělnických čtvrtích) v Riu. Dekretem papež František prohlásil Schäffera za "ctihodného". Církev nyní bude muset schválit zázrak připisovaný jeho přímluvě, aby mohl být blahořečen.

Schäffer se narodil 22. května 1974 v Brazílii a vyrůstal poblíž písečných pláží ve čtvrti Copacabana v Rio de Janeiro. Jeho otec byl lékař a matka byla velmi aktivní v hnutí charismatické obnovy v katolické farnosti Nossa Senhora de Copacabana a vštípila mu lásku k Písmu a modlitbě. Jako student byl Schäffer aktivním členem charismatické modlitební skupiny Canção Nova (New Song), kterou založil otec Jonas Abib. Později, v roce ukončení studia medicíny, Schäffer spolu se svou přítelkyní a otcem Jorjão založil ve farnosti v Ipanemě modlitební skupinu "Oheň Ducha svatého".

Během své lékařské praxe v letech 1999-2001 pracoval Schäffer jako praktický lékař v nemocnici Santa Casa de Misericórdia. Také začal pracovat jako dobrovolník v katolické skupině, která v nemocnici poskytovala pastorační službu nemocným.

Během jedněch duchovních cvičení se Schäffera dotkl verš z Bible: "Neodvracej svou tvář od žádného chudáka, aby se neodvrátila Boží tvář od tebe. (Tobiáš 4,7). Prosil pak Boha o odpuštění a modlil se: "Ježíši, pomoz mi, abych se staral o chudé." O týden později se setkal s Misionářkami lásky Matky Terezy a brzy s nimi začal spolupracovat na poskytování lékařské péče v nejchudších čtvrtích Ria. Pozval další lékaře ze své nemocnice, aby se k němu připojili, a přivedl také mladé lidi ze své modlitební skupiny a nemocniční služby, aby se stali dobrovolníky.

Sestra Caritas z Misionářek lásky vzpomínala, jak Schäffer s každým z lidí, kterým sloužil, hovořil o Kristu a staral se "o jejich tělo i duši". "S každým z nich a za každého z nich se modlil a vždy je zval k přijímání svátostí jako zdroje milosti a společenství s Bohem," řekla. "Jeho jedinou starostí bylo zachránit duše pro Boha - vést co nejvíce lidí k osobní zkušenosti s Kristem." Když Schäffer působil jako dobrovolník u Misionářek lásky, četl knihu "Bratr František z Assisi" od Ignacia Larrañagy, která se pro něj stala velkou inspirací.

Návštěva svatého Jana Pavla II. v Riu de Janeiru v roce 1997 a Schäfferova pouť do Evropy na blahořečení brazilských mučedníků v roce 2000 také sehrály rozhodující roli v jeho životním rozhodnutí opustit povolání lékaře, opustit přítelkyni a odpovědět na povolání ke kněžství. V roce 2002 začal Schäffer studovat filozofii v klášteře São Bento. V přestávkách mezi seminárními hodinami pracoval jako dobrovolník v místní nemocnici. V roce 2008 se přestěhoval do arcidiecézního semináře São José v Riu de Janeiru, kde se věnoval evangelizaci a zároveň pokračoval v dobrovolnické lékařské činnosti a surfování.

Surfař na velkých vlnách Rodrigo Resende byl ohromen Schäfferovou láskou k chudým a vnitřním pokojem. Brazilské publikaci Veja Rio řekl: "Nikdy jsem neviděl, že by se někdo choval k lidem na okraji společnosti s takovou úctou. Vnitřní klid, který vyzařoval, byl působivý." Když Schäffer 1. května 2009 surfoval s přáteli u pláže Recreio dos Bandeirantes v Riu, udeřil se hlavou o surfovací prkno a utopil se.

V roce 2019 byla osudná pláž oficiálně přejmenována na jeho počest: Praia do Guido. Otec Jorjão, který o jeho životě napsal knihu, dodává: "Nikdy jsem neviděl někoho, kdo by měl tolik víry a zároveň byl tak normální. Každý, kdo ho znal, si byl jistý, že má co do činění s někým od Boha."

Papež František Život z víry Světci dneška

image:Image Psáno před popravou