Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Svatá země: Vatikán odsoudil teroristické útoky Hamásu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Videa a podcasty
Datum publikace14. 10. 2023, 9.37
TiskTisk

Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin se vyjadřuje k situaci ve Svaté zemi. "Naprosté a rozhodné odsouzení" teroristických útoků Hamásu.

image:Image 44/source/orig/43302_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-79.jpeg
Vatican Media

Svatý stolec vyjadřuje naprosté a rozhodné odsouzení" "nelidského" teroristického útoku, který 7. října provedl Hamás, prohlašuje, že je připraven k jakémukoli nezbytnému prostřednictví a znovu zdůrazňuje, že dnes je více než kdy jindy třeba dospět k řešení "dva národy, dva státy", které by umožnilo Palestincům a Izraelcům žít vedle sebe v míru a bezpečí. V rozhovoru poskytnutém vatikánským médiím to řekl vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin. Vatikánský kardinál se zabývá rovněž problémem izraelských osad, aniž by opomíjel téma "spravedlivého míru", který začíná návratem rukojmí, včetně těch, které Hamás držel před tímto útokem.

Po slovech patriarchů a představitelů církví v Jeruzalémě a výzvě papeže Františka k propuštění rukojmí na závěr generální audience 12. října se tedy Svatý stolec poprvé ujímá slova ke konfliktu v rozhovoru se státním sekretářem, který dnes také navštívil izraelské velvyslanectví při Svatém stolci, aby, podle sdělení izraelského velvyslance při Svatém stolci Rafaela Schutze, vyjádřil svou hlubokou soustrast a solidaritu na pozadí strašného útoku proti Izraeli.

"Teroristický útok, který minulou sobotu provedl Hamás a další milice proti tisícům Izraelců, kteří se chystali oslavit den Simchat Tóra na závěr týdenního svátku Sukot, je nelidský. Svatý stolec vyjadřuje své naprosté a rozhodné odsouzení."

Kardinál rovněž zdůraznil, že Svatý stolec se znepokojením sleduje muže, ženy, děti a seniory, kteří jsou v Gaze drženi jako rukojmí. Vyjadřujeme svou blízkost postiženým rodinám, z nichž naprostá většina jsou Židé. "Modlíme se za ně, za ty, kteří jsou stále v šoku, za zraněné. Musíme obnovit smysl pro zdravý rozum, opustit slepou logiku nenávisti a odmítnout násilí jako způsob řešení."

Vatikánský státní sekretář poznamenává, že právem těch, kdo jsou napadeni, je bránit se, avšak legitimní obrana musí také respektovat rozměr přiměřenosti. "Nevím, jaký prostor pro dialog mezi Izraelem a milicemi Hamásu může existovat, ale pokud existuje, a my doufáme, že ano, měl by být veden okamžitě a bezodkladně. Cílem je zabránit dalšímu krveprolití, k jakému dochází v Gaze, kde je v důsledku útoků izraelské armády mnoho nevinných civilních obětí."

Vatikánský státní sekretář rovněž zdůrazňuje, že "není míru bez spravedlnosti", a opakuje, že podle Svatého stolce největší možnou spravedlností ve Svaté zemi je řešení dvou států, které by umožnilo Palestincům a Izraelcům žít vedle sebe v míru a bezpečí a naplnilo by touhy většiny z nich. Jak dodal kardinál Parolin, Svatý stolec je o tom přesvědčen navzdory tomu, že podle mnohých již není uskutečnitelné a podle jiných nikdy nebylo. Dnes je však především nutné, aby byla okamžitě vrácena rukojmí, a to i ta, která Hamás drží od minulých konfliktů. 

Podle kardinála Parolina je rovněž žádoucí, aby Izrael v rámci legitimní obrany neohrožoval palestinské civilisty žijící v Gaze. Zároveň apeloval na dodržování humanitárního práva na obou stranách konfliktu. Pokud jde o propuštění rukojmích, kardinál Parolin vidí možnost diplomatické iniciativy Svatého stolce, protože propuštění izraelských rukojmích a ochrana životů nevinných lidí v Gaze jsou jádrem problému, který vznikl v důsledku útoku Hamásu a reakce izraelské armády.

V současné době se Svatý stolec snaží jednat s orgány, jejichž kanály jsou již otevřené,, i když jakékoli zprostředkování, které by konflikt ukončilo, musí brát v úvahu řadu prvků, které činí problém velmi složitým a artikulovaným, jako je otázka izraelských osad, bezpečnosti a klíčového postavení města Jeruzaléma.

Podle kardinála Parolina je zapotřebí přímý dialog mezi Palestinci a Izraelci, povzbuzovaný a podporovaný mezinárodním společenstvím, i když vše bude nyní obtížnější.

Závěrem kardinál vysvětluje, že křesťanům ve Svaté zemi lze pomoci především modlitbou a duchovní i materiální blízkostí. "Nikdo," říká vatikánský státní sekretář, "si nedokáže představit Palestinu ani Izrael bez křesťanské přítomnosti, která tam byla od počátku a bude tam navždy. Je pravda, že nyní malá katolická komunita v Gaze - asi 150 rodin - velmi trpí. A když trpí jeden člen, trpí celá církev, takže trpíme všichni." Jedná se o rodiny, které jsou shromážděny ve farnosti, jejíž farář zůstal v Betlémě. A kardinál Parolin uzavírá: "Vše je nehybné, ochromené, jakoby v sevření strachu a hněvu. Modleme se za Izraelce, modleme se za Palestince, modleme se za křesťany, židy a muslimy: 'Vyprošujte Jeruzalému pokoj... Kvůli svým bratřím a přátelů budu říkat: Pokoj v tobě! Kvůli domu Hospodina, našeho Boha, budu ti přát štěstí' (Žalm 122)."

Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou