Svatojánské muzeum v Nepomuku zahajuje další sezónu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Českobudějovická diecéze
Datum publikace30. 4. 2024, 11.17

Svatojánské muzeum v Nepomuku založil v roce 1930 P. Jan Strnad; jeho provoz trval do roku 1950, kdy bylo totalitní komunistickou mocí uzavřeno. Činnost muzea byla obnovena až po 65 letech – pro veřejnost se expozice umístěná v areálu Arciděkanství Nepomuk znovu otevřela 21. března 2015. Na letošní sezonu je připravena nová výstava s titulem Za císaře pána.

Výstava odkazuje k době habsburského císaře Františka Josefa I. Návštěvníci mohou obdivovat trojrozměrné předměty s motivem císaře Františka Josefa I. a jeho rodiny z více než dvacetileté sbírky Jiřího Krůty z Březnice. Exponáty pocházejí z území rakousko-uherské monarchie, další z Velké Británie a Ameriky. Mnoho z nich totiž přivezli vojáci z 1. světové války.

Místo konání této výstavy v Nepomuku není náhodné. Habsburský rod dodnes uctívá sv. Jana Nepomuckého jako patrona svého domu. Na výstavě je také k vidění busta a obraz bl. Karla Habsburského, posledního rakousko-uherského císaře, a moderní relikviář, v němž je uložen jeho ostatek. Podrobné informace o výstavě najdete v televizní reportáži níže:

Přímo v prostorách muzea je také možné vyzkoušet mobilní aplikaci „Sv. Jan ožívá“.

V sousedním kostele sv. Jakuba si mohou návštěvníci až do konce června prohlédnout dvě výstavy obrazů: „Křížová cesta“ od Jany Vopalecké a „Matka s dítětem“ od Marie Vosykové.

Svatojánské muzeum bude i letos pokračovat v edukačních programech pro základní školy. Program „Po stopách sv. Jana a sv. Vojtěcha“ představuje světce, kteří jsou úzce spjati s Nepomukem a dostává je tak povědomí veřejnosti. „V současné době ještě pracujeme na novém edukačním programu, který bude navazovat na výstavu „Za císaře pána“. Naše muzeum se také podílí na organizování přehlídky výtvarných prací dětí z celého světa nazvané „Svatojánské mosty“ – zaslaná díla budou vystavena na zámku Zelená Hora,“ doplňuje Štěpánka Kodýdková.

Otevírací doba Svatojánského muzea Nepomuk (duben–říjen 2024):

Pondělí: zavřeno
Úterý–pátek: 9–16 hod.
Sobota: 10–17 hod.
Neděle: 13–17 hod.
(Polední přestávka 12–13 hod.)

Kontaktní údaje:
Přesanické náměstí 1, Nepomuk
Web: https://www.sjmn.cz
E-mail: muzeumnepomuk@bcb.cz

Zdroj: Biskupství českobudějovické

image:Image Neboj se vrátit domů
Neboj se vrátit domů Aleš Palán, Marie Svatošová
image:Image S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup
S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup Pavel Ambros
image:Image Farnost sv. Prekéra
Farnost sv. Prekéra Geert van Istendael, Jakub Jinek, Jindřich Šrajer
image:Image Co si myslíme o jezuitech?
Co si myslíme o jezuitech?