Svatopetrské náměstí už zdobí vánoční strom

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 11. 2023, 14.23

Dnes ráno byl na Svatopetrském náměstí vztyčen vánoční strom. Stříbrná jedle o výšce 28 metrů pochází z piemontské obce Macra v provincii Cuneo na severu Itálie. Její dřevo bude posléze použito na výrobu hraček, které budou věnovány charitě.

image:Image 46/source/orig/45825_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2023-11-23t142031-180.jpeg
Foto: Vatican Media

Konvoj s vánočním stromem se vydal na dlouhou cestu do Říma již v úterý. Hejtman Piemontského regionu, Alberto Cirio, vysvětlil, že v jeho kraji jsou stromy důležité a nekácí se náhodně. Tato 56 let stará jedle byla pokácena na žádost hasičů, protože představovala bezpečnostní riziko.

Vedle vánočního stromu bude na Svatopetrském náměstí vystaven betlém, který letos odkazuje na 800. výročí první betlémské scény, kterou 25. prosince 1223 připravil svatý František z Assisi v Grecciu.

Tradici betlémů a vánočních stromků na Svatopetrském náměstí zavedl svatý Jan Pavel II. Za jeho pontifikátu bývaly slavnostně odhalovány těsně před Vánoci a zůstávaly na místě až do 2. února, svátku Obětování Páně. V současnosti se odhalení betléma posunulo do adventu, letos na 9. prosince, a vystaven zůstane pouze do neděle Křtu Páně, která příští rok připadne na 7. ledna.

Advent a Vánoce

image:Image Zvěstování Panny Marie