Svatopetrský haléř v loňském roce financoval projekty v hodnotě deseti milionů eur

Autor: Alessando de Carolis Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 6. 2022, 8.35

Bylo zveřejněno vyúčtování sbírky za rok 2021, která podporuje papežskou službu a charitu po celém světě, činí přibližně 47 milionů eur a podpora se nabízí v situacích nouze v 67 zemích. USA, Itálie a Německo patří mezi největší přispěvatele.

image:Image 14/source/orig/13053_10056_0_844.jpeg

"Církev jsme my všichni! Všichni, kdo následují Pána Ježíše a v jeho jménu přistupují k těm nejmenším a trpícím, aby jim nabídli úlevu, útěchu a pokoj." Františkova věta, převzatá z generální audience 29. října 2014, pečetí pět stran čísel, která černě na bílém líčí rozpočet svatopetrského haléře za rok 2021, tradiční sbírky, která koncem června rozděluje prostředky získané ze štědrosti jednotlivých věřících, diecézí a charitativních organizací jak na podporu papežovy charity vůči potřebným na celé planetě, tak na struktury, které doprovázejí jeho apoštolské poslání.

Celkový pohled na rok 2021

V loňském roce se podpora projevila v podobě sbírky, která se blížila celkové částce 47 milionů eur (přesněji 46,9), zatímco výdaje činily 65,3 milionu eur. Pro srovnání, v roce 2020 sbírka mírně přesáhla 44 milionů (44,1), ale již od roku 2015 do roku 2020, připomněl otec Guerrero, zaznamenal haléř 23% pokles, který byl v roce 2020 dále snížen o dalších 18 % v důsledku pandemie.

Celkovou částku, která byla vybrána v roce 2021, tvoří různé položky, které živí sbírku, počínaje sbírkou uskutečněnou během slavnosti svatých Petra a Pavla v různých diecézích světa, přes příspěvky získané bankovními převody, dary, odkazy, dědictvím až po prostředky připsané prostřednictvím webové stránky https://www.obolodisanpietro.va/en/dona.html. Největší podíl darů (65 %) pocházel od diecézí, dalších přibližně 10 % od nadací a menší částky od soukromých dárců a řeholních institutů. Z geografického hlediska přispěly ke sbírce v roce 2021 nejvíce USA (29,3 %), následované Itálií (11,3 %), Německem (5,2 %), Koreou (3,2 %) a Francií (2,7 %). Sbírky v jednotlivých zemích pokryly 75 % celkové částky, zbytek darovaly Svatému stolci nadace a náboženské instituty.

Rozdělení peněz

Oblasti, do nichž sbírka rozděluje finanční prostředky, se týkají jednak služeb poskytovaných římskou kurií, jednak četných charitativních děl, která přímo pomáhají těm nejpotřebnějším. Z částky 65,3 milionu EUR vynaložené v roce 2021 bylo 46,9 milionu EUR financováno z nabídek přijatých v průběhu roku, zatímco zbývajících 18,4 milionu EUR bylo financováno z vlastních aktiv Obolu (italský název projektu sbírky). Konkrétně 55,5 milionu eur přispělo na aktivity podporované Svatým stolcem při plnění papežova apoštolského poslání, zatímco, jak již bylo zmíněno, přibližně 10 milionů eur (přesněji 9,8 milionu) se týkalo projektů pomoci.

Pomoc pro nejpotřebnější

V rámci pomoci nabízené diecézím s omezenými prostředky, řeholním institutům a věřícím ve vážných potížích (chudým, dětem, starým lidem, lidem na okraji společnosti, ale také obětem přírodních katastrof, obětem války, uprchlíkům, migrantům atd.) Svatý stolec v roce 2021 věnoval více než 35 milionů eur a část tohoto příspěvku, zmíněných 9,8 milionu eur, pocházela ze sbírky, což je částka, která umožnila podpořit 157 projektů v 67 zemích. Hlavním příjemcem byla Afrika (41,8 %), následovaná Amerikou (23,5 %), Asií (8,2 %) a Evropou (1 %). V popředí stojí tři oblasti intervence: sociální projekty (výstavba škol, projekty na ochranu lidské důstojnosti atd.), podpora evangelizační přítomnosti církví v obtížných situacích (např. výstavba ubytoven v Jižním Súdánu a Indonésii) a rozšiřování a udržování evangelizační přítomnosti (výstavba nových kostelů).

Pomoc papežskému poslání

Z 55,5 milionu eur určených v roce 2021 na podporu papežské služby bylo v témže roce financováno 23 % celkových výdajů dikasterií určených na apoštolské poslání, s výjimkou administrativních (ve výši 237,7 milionu). Jedná se o struktury, obnovené nedávnou apoštolskou konstitucí Praedicate evangelium, které spolupracují s papežem v jeho poslání hlavy univerzální církve a zahrnují různé formy, v nichž se evangelizace projevuje (duchovní, vzdělávací, justiční, komunikační, politická, charitativní, diplomatická činnost atd.).

Před rokem, v předvečer sbírky, zdůraznil prefekt Sekretariátu pro ekonomiku, jezuita Juan Antonio Guerrero Alves v rozhovoru pro naše stránky význam příspěvku, který přináší sbírka: "Je důležité spolupracovat, protože si nemůžeme myslet, že poslání církve může být udrženo bez příspěvku věřících. Hlásání evangelia po celém světě se vším, co k tomu patří, předpokládá podpůrnou strukturu".

(vac)

Život z víry

image:Image Křest
Křest Aleš Opatrný
image:Image Příležitosti a výzvy v komunikaci církve ve 21. století
Příležitosti a výzvy v komunikaci církve ve 21. století Petra Koudelková
image:Image Co se děje v kostele?
Co se děje v kostele? Jan Houkal
image:Image Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán