Svatopetrský haléř: více než sto milionů euro na potřeby církve

Autor: Michele Raviart Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace30. 6. 2023, 14.53

Byla zveřejněna zpráva za rok 2022 o ekonomické pomoci, kterou věřící shromáždili na podporu papežova poslání a z níž byla uhrazena pomoc obyvatelům Ukrajiny i obětem pandemie a přírodních katastrof ve světě. Významné kapitálové zisky byly realizovány prodejem nemovitého majetku.

Podpora válkou postiženého obyvatelstva Ukrajiny, pomoc obětem záplav v Čadu, zdravotní a potravinová pomoc pro oběti Covidu-19 v Indii. Výstavba zdravotnického střediska v Peru, školy pro migranty ve Vietnamu, porodnice a dětského oddělení na Haiti. To jsou některé ze sociálních projektů financovaných v roce 2022 ze Svatopetrského haléře, ekonomické pomoci, kterou věřící nabízejí papeži na mnohé potřeby všeobecné církve a na charitativní díla ve prospěch nejpotřebnějších.

Více než šestnáct milionů eur na pomoc nejpotřebnějším

Jak vyplývá z výroční zprávy za rok 2022, zveřejněné v pátek 30. června, činí příspěvek na přímou pomoc těm nejpotřebnějším celkem 16,2 milionu eur: lidem a rodinám v nesnázích, emigrantům a uprchlíkům, diecézím, farnostem a řeholním institutům v nouzi, celým populacím zasaženým přírodními katastrofami, válkami nebo těm, kteří potřebují humanitární pomoc a dalším. V 72 zemích probíhá 192 různých projektů, které jsou z 34 % rozděleny v Africe, z 27 % v Evropě, především kvůli válce na Ukrajině, z 24 % v Americe, ze 14 % v Asii a z 0,6 % v Oceánii. V této souvislosti, pokud jde o podporu evangelizační přítomnosti místních církví v nouzi, vyzdvihuje zpráva vzdělávání řeholních sester v Malawi, provoz přípravného semináře ve Venezuele a projektů v Guineji, Togu a Tanzanii. Součástí intervencí na rozšíření a zachování evangelizační přítomnosti nových místních církví je výstavba katedrály v diecézi Syleth v Bangladéši a církevních staveb v Brazílii, Pákistánu, Konžské demokratické republice a Angole.

Významná podpora diecézí po celém světě

Na celkové úrovni dosáhly v roce 2022 příjmy Svatopetrského haléře 107 milionů eur. Z toho 43,5 milionu pocházelo z darů ze sbírky konané u příležitosti slavnosti svatých Petra a Pavla ve všech diecézích po celém světě, z darů věřících a z dědictví odkázaných sbírce nebo přímo papeži. Konkrétně 63 % pocházelo z diecézí, 29 % od nadací, 5,5 % od soukromých dárců a 2,5 % od řeholních řádů. Nejvíce přispěly Spojené státy (25,3 %), Jižní Korea (8 %) a Itálie (6,7 %), dále Brazílie (3,4 %), Německo (3 %) a Francie (2,8 %). Zbývajících 63,5 milionu EUR příjmů pochází z finančních a ostatních příjmů. Zpráva zdůrazňuje, že „v průběhu roku 2022 byl realizován významný kapitálový zisk z prodeje nemovitého majetku fondu Svatopetrského haléře“ ve výši přibližně 50,3 milionu EUR.

Dvacetiprocentní příspěvek na poslání církve

Výdaje v roce 2022 činily 95,5 milionu EUR. Kromě těch, které byly určeny na přímou pomoc nejpotřebnějším, šlo 77,6 milionu na podporu Apoštolského poslání Svatého otce, a tedy na financování mnoha služebných aktivit, které vykonávají dikasteria, orgány a organizace Svatého stolce.  Ty sahají od hlásání evangelia po podporu integrálního lidského rozvoje, od výchovy kněží po vzdělávání na všech úrovních, od diplomatické činnosti na podporu míru po neustálou výzvu k bratrství mezi národy, od předávání papežova hlasu po celém světě po bohoslužebné potřeby a vnitřní organizace života církve. V celku podporujícím apoštolské poslání církve je 70 dikasterií, subjektů a organismů, jejichž celkové výdaje činí 383,9 milionu eur, z nichž 20 % hradí Svatopetrský haléř.

Redakčně upraveno

Život z víry

image:Image Misionáři bez lodi
Misionáři bez lodi Madeleine Delbrelová