Svatováclavský hudební festival 2022 zahájil svých 33 koncertů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace6. 9. 2022, 11.37

Monumentální duchovní díla v ostravských chrámech i prvotřídní projekty v těch nejmenších obcích Moravskoslezského kraje, české a zahraniční interpretační špičky tzv. staré hudby i pěvci absolutně nejvyšší světové třídy, premiéry děl starých mistrů i soudobé hudby, luxusní jazz – to vše a mnohem víc je 19. ročník SHF, který začal již v pátek 2. září 2022 a potrvá do 28. září.

image:Image 17/source/orig/16084_plakat-shf-hlavy.jpeg

Jedinečné okamžiky v rámci svého motta „koncert v kostele je zážitek“ slibuje jeden z pěti největších festivalů klasické hudby v Česku, Svatováclavský hudební festival. Letos proběhne od 2. do 28. září a nabídne obdivuhodných 33 koncertů. „Přípravy festivalu vrcholí a již nyní máme naše TOP projekty téměř vyprodané – jak koncert světové hvězdy Elīny Garanči, italské sopranistky specializující se na baroko Roberty Mameli, nebo basbarytonisty Adama Plachetky. Jsem za to nesmírně rád, je to totiž jasný ukazatel, že naše celoroční práce má smysl a SHF je už snad pro všechny hodně daleko za hranicí přízviska ,regionální festival‘. Přesto, že regionální je více než jiné velké festivaly – letos zavítáme do 18 měst a obcí našeho kraje, který nabízí rozmanitou paletu akusticky i architektonicky zajímavých sakrálních památek,“ uvádí dramaturg a ředitel SHF Igor Františák.

Záštitu festivalu udělil také administrátor ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David: "Mnohé skladby, které na festivalu zazní, byly zkomponovány právě proto, aby pozvedaly duši člověka vzhůru. Můžeme si to uvědomit hned při zahajovacím koncertu, na kterém zazní Mozartova Velká mše. Papež František prohlásil, že část této mše „Et incarnatus est“ je jedinečná a pozvedá nás k Bohu. Přeji všem účastníkům festivalu i jeho interpretům a organizátorům, aby tato hudební pouť vzhůru přinesla radost a nadhled pro chvíle, kdy se zdá, že nás starosti a problémy uzemňují, nebo přímo zašlapávají do země."

Program a aktuality naleznete na webových stránkách či Facebooku festivalu.

image:Image Příběhy českých písní
Příběhy českých písní Josef Krček