Svatý otec k útoku Íránu na Izrael: Už žádné války, žádné násilí!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 4. 2024, 13.05

V závěru modlitby Regina Coeli v neděli 14. dubna vyjádřil papež František zármutek a znepokojení nad včerejším útokem Íránu na Izrael a vyzval k zastavení všeho, co by mohlo zavléci Blízký východ do ještě většího válečného konfliktu.

image:Image 55/source/orig/54699_snimek-obrazovky-2024-04-14-v-13-13-44.png

S tisícovkami věřících na Svatopetrském náměstí se papež po mariánské modlitbě podělil o své osobní znepokojení a zármutek nad zprávami, které přišly v posledních hodinách a o zhoršení situace v Izraeli v důsledku útoku Íránu. "Už žádné války, žádné útoky, žádné násilí, ano dialogu a ano míru." Následně se papež obrátil na ty, kteří v této situaci nesou odpovědnost. "Zastavte všechny kroky, které podněcují spirálu násilí s rizikem zavlečení Blízkého východu do ještě většího válečného konfliktu," dodal Svatý otec.

František také znovu vyzval k "dvoustátnímu" řešení pro Izrael a Palestinu, které Svatý stolec vždy podporoval. "Nikdo by neměl ohrožovat existenci druhých, všechny národy by se měly postavit na stranu míru a pomoci Izraelcům a Palestincům žít ve dvou státech, bok po boku, v bezpečí."

Dále se papež zaměřil na situaci v Gaze: "V Gaze by mělo být brzy dosaženo příměří, mělo by se pokračovat cestami vyjednávání. Vyjednávat s rozhodností, pomoci tomuto obyvatelstvu uvrženému do humanitární katastrofy."

Papež František, jako vždy od vypuknutí konfliktu, také apeloval k okamžitému osvobození izraelských rukojmích unesených před půl rokem Hamásem. Skupinu některých rodinných příslušníků těchto rukojmí Svatý otec přijal minulé pondělí v Apoštolském paláci.

Na závěr se papež obrátil na všechny věřící a požádal je, aby nezapomínali prosit Boha o mír.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Konflikt ve Svaté zemi Papež František