Svatý otec vyzývá k boji proti obchodování s lidmi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 2. 2024, 16.13

Papež František vyzval ke společnému úsilí v boji proti celosvětovému fenoménu obchodování s lidmi. Připomněl, že mnoho lidí je stále klamáno falešnými sliby a následně vystaveno vykořisťování a zneužívání. Památku svaté Josefíny Bakhity, súdánské otrokyně, která se po propuštění stala řeholnicí, připomíná Mezinárodní den modliteb a rozjímání proti obchodování s lidmi. Odhaduje se, že tato hanebná praxe postihuje ročně více než 25 milionů lidí.

image:Image 51/source/orig/50959_14524584114-bd02ac629d-z.jpg
Ilustrační foto

"Často si neuvědomujeme, kolik oblastí našeho života je ovlivněno moderním otroctvím. Stačí si vzpomenout na oblečení, které si kupujeme, nebo nepřipojené mobilní telefony, za nimiž se skrývá hanebné vykořisťování dětí a nezletilých, kteří jsou nuceni k otrocké práci," uvedla v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas sestra Mayra Cuellarová z katolické řeholní sítě Talitha Kum, která se po celém světě věnuje záchraně žen a dětí z otroctví. Sestry z různých řeholních kongregací pořádají školení a osvětové kampaně ve školách, farnostech a mezi místními komunitami. Zaměřují se především na mladé dívky, ale také na členy náboženských komunit, migranty a uprchlíky.

Sestra Mayra Cuellarová upozorňuje, že obchodování s lidmi neubývá, naopak se v důsledku zhoršující se globální socioekonomické situace zhoršuje. "Na základě našich zkušeností definujeme otroctví jako proces, při kterém jsou lidé oklamáni falešnými sliby a v důsledku toho je jim odebrána svoboda a jsou vykořisťováni," uvedla řeholnice. Dodává, že neexistují přesné údaje o tom, kolik lidí na světě je obětí otroctví, ale podle posledních odhadů OSN je to více než 25 milionů lidí. Více než 70 % z nich jsou ženy a děti, které jsou nuceny především k prostituci a žebrání.

Sestra Mayra Cuellarová poukazuje na to, že řeholní síť Talitha Kum se již řadu let věnuje pomoci obětem obchodování, poskytuje jim duchovní i materiální podporu. "Nikdy je nenecháváme samotné, naším prvním závazkem je prevence a poté péče a doprovázení obětí, aby se jim dostalo spravedlnosti. Samozřejmě spolupracujeme v síti s různými institucemi a státními orgány, které nám v tomto poslání pomáhají." Otroctví podle ní zůstává skrytým jevem, a proto je boj proti němu tak obtížný.

Mezinárodní den modliteb a rozjímání o boji proti obchodování s lidmi vyhlásil papež František v roce 2015 v den liturgické připomínky súdánské rodačky sv. Josefíny Bakhity (1869-1947), která byla v sedmi letech unesena arabskými obchodníky a prodána do otroctví. Po mnoha útrapách našla cestu do italské rodiny a odtud do Kongregace sester Dcer milosrdenství Služebnic chudých svaté Magdalény z Canossy.

Zdroj: Vatican News, polská sekce

Život z víry Církev a společnost

image:Image Kdo jsem já, abych vedl
Kdo jsem já, abych vedl David Novák
image:Image Mnišství na Blízkém východě
Mnišství na Blízkém východě Jiří Novotný
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Tak mě stvořil Bůh