Svatý Řehoř z Nareku a přesvědčivý ekumenismus svatých

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 3. 2022, 17.15

U příležitosti památky svatého Řehoře z Nareku promluvil na ekumenické bohoslužbě na Papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů. Připomněl, že svatý Jan Pavel II. definoval ekumenismus svatých jako “patrně nejpřesvědčivější", a důvody Františkova rozhodnutí prohlásit svatého Řehoře z Nareku učitelem církve v roce 2015.

image:Image 9/source/orig/8704_5193_0_844.jpeg

Za příležitost potvrdit přátelství mezi katolickou církví a arménskou apoštolskou církví, a ještě spíše skutečné společenství, které již mezi oběma církvemi existuje, označil kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, ekumenickou modlitbu na památku svatého Řehoře z Nareku. Akce se konala 28. února v podvečer na Papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského, známé také jako Angelicum.

Výměna darů

Kardinál Koch zdůraznil, že skutečné společenství se "neustále prohlubuje ve vzájemné výměně darů", a citoval pasáž z Evangelii gaudium, kde František hovoří o schopnosti těžit z toho, co Duch zasel [v jiných církvích], jako dar  určený také nám. Připomněl slova Jana Pavla II., který v listu Tertio millennio adveniente označil ekumenismus svatých za “snad nejpřesvědčivější”, a později ve své encyklice Ut unum sint, kde dokonce prohlásil, že v teocentrické perspektivě máme my křesťané již společné martyrologium.

Svatý Řehoř z Nareku

V tomto společném martyrologium postava sv. Řehoře z Nareku obzvláště září, neboť ukazuje cestu, jakou se máme ubírat k plnému společenství, zdůraznil kardinál Koch. Poznamenal také, že tento světec "dokázal více než kdokoli jiný vyjádřit vnímavost arménského národa”, zároveň však “má však univerzální a ekumenický dosah”.

Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů vyzdvihl tři aspekty sv. Řehoře z Nareku. Především jeho upřímnost, která z něj učinila "básníka lidské chudoby", jak řekl papež Wojtyla v homilii v roce 1987. Druhým aspektem světcova všeobecně platného poselství je "hluboká důvěra v Boha uprostřed zkoušek, důvěra, která charakterizuje dějiny a spiritualitu arménského národa". Třetím prvkem je "univerzální solidarita zakořeněná v lidském bratrství a společenství svatých", která budoucího světce vedla k tomu, aby se "ztotožnil s chudými a hříšníky všech dob a míst a přimlouval se za všechny".

Všeobecná solidarita a lidskost

Kardinál Koch poděkoval arcibiskupovi Khajagu Barsamianovi, zástupci Arménské apoštolské církve při Svatém stolci, za uspořádání ekumenické akce - ve spolupráci s Institutem ekumenických studií Angelicum a velvyslanectvím Arménie při Svatém stolci. Zdůraznil význam prohlášení svatého Řehoře z Nareku papežem Františkem za učitele všeobecné církve v roce 2015 a označil ho za "nádherný příklad výměny darů ve službě budování jediné církve". Nakonec chtěl připomněl "v těchto dnech poznamenaných tolika napětími a válkami" další aspekt poselství arménského světce, "kterého papež František nazval učitelem míru", totiž "univerzální solidaritu s lidstvem", která je velkým křesťanským poselstvím pokoje, “volání plné bolesti, které prosí o milosrdenství pro všechny". "Kéž nás příklad a přímluva svatého Řehoře vedou po této cestě jednoty a pokoje,” uzavřel kardinál Koch.

Papež František Ekumenismus

image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image O společnosti a politice