Telefonát papeže a prezidenta Brazílie o míru na Ukrajině a boji proti chudobě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 6. 2023, 13.41

Rozhovor se uskutečnil ve středu 31. května, jak potvrdila vatikánská tisková kancelář a brazilská vláda, která v nótě uvádí, že prezident vyjádřil Františkovi vděčnost za jeho angažovanost při obraně Amazonie a pozval ho na druhou návštěvu Brazílie.

image:Image 32/source/orig/31775_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg

Práce pro mír na Ukrajině byla jedním z témat, na něž se soustředila velká část telefonického rozhovoru mezi papežem Františkem a brazilským prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silvou ve středu 31. května dopoledne.

Prezident Lula, který nedávno zopakoval svůj návrh, aby skupina zemí včetně Brazílie zprostředkovala mírové řešení války na Ukrajině, chtěl především Františkovi vyjádřit vděčnost za to, že pracuje pro mír v této "mučené" zemi. A jak se dále uvádí v nótě, papeži také vyprávěl o svých rozhovorech s dalšími představiteli při hledání míru na Ukrajině a vyjádřil lítost nad eskalací konfliktu v regionu.

Lula rovněž vyjádřil vděčnost za boj proti chudobě a za angažovanost, kterou katolická církev v Brazílii projevuje ve prospěch ochrany Amazonie proti silám útočícím na takzvané "zelené plíce" světa. Téma, které je velmi aktuální ve světle bouřlivých protestů, jež se v těchto hodinách v této latinskoamerické zemi odehrávají a které vedou domorodí obyvatelé, kteří tvrdí, že se cítí být připraveni o svou půdu. Jde o část světa, na kterou papež nikdy nezapomněl, a dokonce jí věnoval synodu o panamském regionu v roce 2019.

V telefonátu chtěl Lula, jak stojí v komuniké brazilské vlády, papeži také poděkovat za "papežovy zmínky a solidaritu s Brazílií v posledních letech". Šlo rovněž o odkaz na slova blízkosti, která František veřejně či soukromě sdílel s biskupy, jež přijal při návštěvě ad limina v září a říjnu 2022, kdy zemi čekaly volby - poznamenané nemálo napětími a rozkoly -, v nichž zvítězil Lula nad svým předchůdcem Jairem Bolsonarem.

Prezident Lula s Františkem hovořil také o snaze pokračovat v boji proti chudobě a hladu v Brazílii, která patří k zemím světa nejvíce poznamenaným těmito problémy. Poté papeže pozval k návštěvě země a podle oficiálních zdrojů Jorge Mario Bergoglio pozvání zváží. Jednalo by se o Františkovu druhou cestu do Brazílie po té, kterou vykonal v červenci 2013, několik měsíců po svém zvolení na Petrův stolec, u příležitosti Světového dne mládeže v Rio de Janeiru.

V červnu nebo červenci letošního roku by se měla uskutečnit také Lulova audience ve Vatikánu, uvádí se v nótě. Opět by se nejednalo o první audienci: Lula byl ve Vatikánu již v březnu 2009, kdy na Petrově stolci působil Benedikt XVI. Poté se vrátil 13. února 2020. Audience trvala asi hodinu a zaměřila se na otázky demokracie, životního prostředí a nerovnosti, ekonomiky zahrnující mladé lidi a chudé. Potvrdil to sám prezident na následné tiskové konferenci poté, co na Twitteru zveřejnil fotografii s papežem doprovázenou popiskem: "Setkání s papežem Františkem, abychom hovořili o spravedlivějším a bratrštějším světě".

Zdroj: Vatican News, redakčně upraveno

Papež František Církev a společnost

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter