The Chosen: Často jdeme jeden krok vpřed a dva kroky vzad

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 3. 2024, 11.03

Vyšla již čtvrtá řada oblíbeného seriálu The Chosen (Vyvolení). Elizabeth Tabish, představitelka Marie Magdalény, v rozhovoru s Catholic News Agency hovoří o tom, čím její postava ve čtvrté sérii prochází a jak v ní práce na seriálu znovu probudila lásku k evangeliu.

V jedné scéně čtvrté řady se Marie Magdaléna obrací k Ježíši s velkým smutkem a Ježíš jí na to odpovídá: "To proto, že jsi poslouchala." Jeho slova přichází po mnoha promluvách, kdy připravoval své učedníky na to, co bude muset vytrpět. Zatímco většina učedníků zcela nechápe, o čem Ježíš mluví, Marie Magdaléna ano.

"Je tu několik postav, které Ježíše následují a které si uvědomují, že se události ubírají určitým směrem," vysvětluje herečka. "Myslím, že díky tomu, že Marie má tolik vlastních zkušeností s bolestí a že toho hodně překonala, má velmi jedinečnou perspektivu. Ona ví, že ne vždy dokážeme pochopit, proč se věci dějí tak, jak se dějí, ale také ví, že je zde velké světlo, kterým je Ježíš."

Elizabeth Tabish uvádí, že díky tomu, že Marii Magdalénu uzdravil přímo Ježíš, má její postava v celé situaci velkou důvěru a trpělivost. V předchozích řadách diváci viděli Máří Magdalénu v jejím nejtěžším období – posedlou démony a se sebevražednými sklony – aby ji pak Ježíš zachránil, aby ve druhé řadě znovu padla a pak zažila Ježíšovo milosrdenství a odpuštění. Herečka označuje charakterový vývoj Marie Magdalény za velmi realistické ztvárnění růstu, který je často dva kroky vpřed a jeden krok vzad.

"Vidíme, jak se neustále snaží být lepší následovnicí, učednicí a posluchačkou, a pro mě bylo krásné, že jsem to mohla hrát a také aplikovat na svůj vlastní život," říká Elizabeth Tabish. "Je nám dovoleno se měnit, je nám dovoleno růst, a to je tak krásný dar, protože to je celý smysl života – neustále růst a snažit se být lepším člověkem, a to znamená starat se o druhé, to znamená méně se soustředit na sebe a svou vlastní bolest a svou vlastní minulost a více na druhé. A myslím, že to je cíl, který pro mě Marie skutečně představuje, a to je cíl, kterým by měl být i náš život."

Sedmatřicetiletá herečka otevřeně promluvila o tom, že chtěla s hereckou kariérou skončit těsně předtím, než získala práci v seriálu. Agentuře CNA řekla, že dostávala pouze zakázky na reklamy a nevydělávala dost peněz na to, aby se uživila. "Z tvůrčího hlediska jsem byla tak frustrovaná a neviděla jsem cestu dál. Prostě jsem si nedokázala představit, co bude dál, a to může vést k určitým pocitům zoufalství a jakési ztracenosti ve světě."

Když si dostala roli Marie Magdalény, říká, že k postavě cítila tak přímý vztah a emocionální vazbu, že to bylo zvláštní. "Bylo to okamžitě jakési probuzení. Myslím, že mě to vytrhlo z duševní nebo možná i duchovní mlhy," vypráví Elizabeth Tabish.

Svěřila se, že před vstupem do pořadu byla velmi cynická. "V náboženství a církvích jsem viděla jen to špatné, pokrytectví a zneužívání a byla jsem velmi zklamaná z některých zkušeností s církví a z některých interakcí s velmi zbožnými lidmi, kteří chodí do kostela," vzpomíná herečka. "A tak jsem s vaničkou vylila i dítě. Říkala jsem si: 'Tohle je pokrytecké a tohle není Ježíš, se kterým jsem vyrůstala'."

Ale poté, co začala spolupracovat na seriálu The Chosen a viděla, jakým způsobem byl Ježíš v seriálu zobrazen, vzpomněla si na evangelijní příběhy, které v dětství milovala. "Připomnělo mi to, kdo je Ježíš.  Samotný seriál není Ježíš, ale připomíná nám, kdo Ježíš byl a je. A to mě přimělo se vrátit k evangeliím."

"Ten seriál prostě přináší tolik krásných věcí, které by se neměly ztratit jen proto, že na vás byl někdo z kostela jednou v šesté třídě zlý," dodala. "Pusťte to všechno z hlavy, protože tyto příběhy jsou mnohem důležitější než naše osobní názory na konkrétní církve nebo denominace. Nakonec jde o váš skutečný přímý a osobní vztah s Bohem a s Ježíšem – to je na tom to nejdůležitější."

Zdroj: CNA

image:Image Starec a slzy
Starec a slzy Václav Ventura
image:Image Spiritualita v sociální práci se seniory