Tříkrálová sbírka rekordně pomůže na Ostravsku. Děkujeme.

Autor: Dalibor Kraut Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace10. 2. 2022, 12.19

Ostrava – Tříkrálová sbírka 2022 pomůže lidem v nouzi díky štědrosti Ostravanů, obyvatel obcí v okolí, ochotě a pomoci mnoha lidí rekordní částkou 2 743 525,- Kč. Prostředky sbírky využije Charita Ostrava a Charita sv. Alexandra na podporu služeb pro klienty mobilního a lůžkového hospice, domova pro seniory, azylového domu pro maminky s dětmi, lidi bez přístřeší nebo lidi se zdravotním postižením. Děkujeme všem za podporu!

image:Image 8/source/orig/7982_Tříkrálová_sbírka_2022.jpg

Dvaadvacátý ročník Tříkrálové sbírky byl díky štědrosti dárců a aktivitě dobrovolných koledníků, kteří vyrazili s přáním pokoje štěstí a zdraví v novém roce k obyvatelům Ostravy, okolních měst a obcí mimořádně úspěšný a výnos sbírky dokonce překročil částku shromážděnou v roce 2020. Tři králové lidem přinášeli symbolické dary a žádali o  příspěvek do zapečetěných pokladniček. „Tříkrálovou sbírku vnímám jako prostředek pro vzájemné mezilidské obdarování, podporu lidí, kteří se dostali do nepříznivé životní situace. V aktuální době může být sbírka také možností k setkání lidí a obnovení vzájemné důvěry. Vážím velké štědrosti, kterou dárci projevili a velice za ni děkuji, “ s vděčností komentuje letošní sbírku Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava.

Celkem bylo úředně zapečetěno 435 pokladniček, z toho 65 pokladniček bylo umístěno stacionárně na úřadech, v obchodech, lékárnách, ve farnostech a na dalších místech v Ostravě, okolních městech a obcích. „Sbírka se letos realizovala také příspěvky do on-line pokladničky a bezhotovostními převody. Díky těmto formám sbírky se shromáždila částka 174 961,-Kč,“ informuje Veronika Curylová, koordinátorka sbírky v Charitě Ostrava.

„Jsem velmi vděčný za důvěru, kterou Tříkrálová sbírka v Ostravě, okolí a v celé ČR má. Díky shromážděných prostředkům můžeme  provozovat a rozvíjet sociální a zdravotní služby Charity Ostrava. Z výtěžku dofinancujeme provoz Mobilního hospice sv. Kryštofa, Šatníku Charity Ostrava. Sbírka nám pomůže obnovit kuchyň v Hospici sv. Lukáše, vybavit dětské hřiště azylového domu pro maminky s dětmi nebo uskutečnit rekonstrukci podkroví v domově pro seniory a rekonstrukcí zázemí dispečinku sociální rehabilitace ve startovacích bytech,“ uvádí ředitel Pražák projekty, kde všude letošní Tříkrálová sbírka pomůže. Výsledky a využití sbírky podrobněji na webu www.ostrava.charita.cz.

„Charita sv. Alexandra využije prostředky z Tříkrálové sbírky ve výši 356 658,- Kč na plynofikaci a rekonstrukci kotelny hlavní budovy s provozy chráněných dílen pro lidi se zdravotním postižením. V chráněných dílnách zaměstnáváme více než padesát lidí s různými druhy zdravotního postižení – smyslová (sluch, zrak, řeč), tělesná (např. pohybového ústrojí), ale také lidi s duševním onemocněním nebo s kombinovaným postižením,“ sděluje Josef Stoklasa, ředitel Charity sv. Alexandra, jejíž aktivity se zaměřují především na pomoc lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou pracovat v běžném provozu.

Na Ostravsku sbírku organizovala Charita Ostrava společně s Charitou sv. Alexandra. Z celkově vybrané částky 2 743 525,- Kč je 65 % (tj. 1 783 291,- Kč – z toho Charita Ostrava:1 426 633,-; Charita sv. Alexandra: 356 658,- Kč) určeno na financování předem stanovených a schválených projektů pro lidi v nouzi v Ostravě. Zbývajících 35
% z částky bude použito na tyto aktivity: regionální projekty Diecézní charity ostravsko-opavské, např. nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, sociální poradenství, sociálně aktivizační služby (15 %), dlouhodobé rozvojové projekty Charity v zahraničí, např. Ukrajina, Etiopie, Blízký východ, Sýrie (10 %), pomoc Charity Česká republika při mimořádných událostech - povodně, zemětřesení, apod. v rámci ČR nebo zahraničí (5 %),
organizační náklady republikového pořadatele sbírky – Charity ČR (5 %). Do sbírky mohou dárci přispět v průběhu celého roku dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 30 (60 nebo 90) zaslané na 87 777.

„Tříkrálovou sbírku můžeme uskutečňovat jen díky dobrým mezilidským vztahům, vzájemné solidaritě a nezištnosti dobrovolníků, dárců a mnoha dalších zapojených lidí. Všem příznivcům a podporovatelům sbírky velice děkuji!“ s vděkem komentuje Veronika Curylová, koordinátorka sbírky v Charitě Ostrava.

Všem lidem, kteří se jakkoli podíleli na úspěšné realizaci Tříkrálové sbírky 2022, děkujeme!

Charita

image:Image Malá filosofie člověka
Malá filosofie člověka Jan Sokol
image:Image Musica Navalis