Americký prezident Donald Trump odmítl výzvu papeže Lva XIV. k okamžitému příměří v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě. Na dotaz k papežově výzvě z 15. března reagoval slovy: „Můžeme jednat, ale nechci příměří.“
Papež Lev XIV. se k situaci vyjádřil při promluvě v neděli 22. března z okna Apoštolského paláce na Svatopetrském náměstí. Při páté neděli postní označil válku za skandál pro lidstvo a volání k Bohu. Zdůraznil utrpení bezbranných obětí a připomněl, že konflikty – zejména na Blízkém východě – se dotýkají celé lidské rodiny. „To, co se jich týká, se týká nás všech,“ řekl.
Svatý otec vyzval k upřímnému dialogu a respektu k lidské důstojnosti jako jediné cestě k řešení konfliktů. Jeho slova zaznívají v době, kdy vývoj na mezinárodní scéně směřuje opačným směrem.
Podle Donalda Trumpa byla vojenská kapacita Íránu výrazně oslabena, a proto by přerušení operací bylo předčasné. Konflikt se vyhrotil 28. února po společných úderech Spojených států a Izraele na íránské cíle. Teherán následně odpověděl útoky na americké a izraelské základny.
Dopady konfliktu zasahují také civilní obyvatelstvo a náboženský život. V regionu došlo k narušení poutních tras a některé křesťanské komunity musely být evakuovány.
Papežova výzva tak připomíná, že mír nemůže být založen pouze na vojenském vítězství, ale vyžaduje dialog a respekt k důstojnosti každého člověka.
Na závěr své promluvy papež pozdravil poutníky z celého světa a připomněl také konání Římského maratonu, který označil za „znamení naděje“.
Zdroj: ZENIT