Ukrajina: Bomba zasáhla sídlo katolické diecéze v Charkově

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 3. 2022, 17.35

V obléhaném ukrajinském Charkově dnes zasáhla bomba sídlo katolické diecéze. V suterénu diecézní kanceláře se ukrývalo čtyřicet lidí, nikdo však nebyl zraněn, uvedla italská tisková agentura SIR.

image:Image 9/source/orig/8701_5060_0_kharkiv-diocese-curia-bombarded-while-workers-prayed-in-the-basement-2022-03-01.jpeg
Poškozená diecézní kancelář v Charkově na severovýchodě Ukrajiny. / Soukromý archiv.

Na videu, které na Twitteru zveřejnila Společnost pro latinskou mši v Anglii a Walesu, byly vidět trosky na podlaze horní místnosti kanceláře.

Ruské síly postupují na Charkov, který má 1,4 milionu obyvatel. Podle zpráv médií si ruské bombardování města na severovýchodě Ukrajiny vyžádalo smrt civilistů včetně dětí.
Otec Gregorio Semenkov, kancléř charkovsko-záporožské diecéze latinského obřadu, řekl SIR: „Dnešní ráno bylo peklo, bomba dopadla na kurii.“

„V centru města došlo k bombovým útokům. Útoky byly zaměřeny na vládní úřady. Bomby zasáhly i lidi, kteří čekali na chleba, a právě v tu chvíli spadla bomba na kurii.“
„Je mnoho mrtvých. O počtu obětí a zraněných zatím nejsou žádné zprávy. Nefunguje internetové připojení, takže nemáme aktuální informace.“ Dále dodal: „V kurii je v těchto dnech mnoho lidí, mnoho matek s dětmi. Je nás celkem 40. Umístili jsme je na bezpečné místo. Všichni jsme byli pod zemí a bomba naštěstí dopadla vysoko.“

Charkov je po hlavním městě Kyjevě druhým největším městem Ukrajiny. Diecéze latinského obřadu Charkov-Záporoží byla vytvořena v roce 2002 a jejím centrem je katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Charkově. Je sufragánní diecézí Lvovské arcidiecéze latinského obřadu na západní Ukrajině.

Katolíků latinského obřadu je na Ukrajině menšina. Většina patří k Ukrajinské řeckokatolické církvi, největší z 23 východních katolických církví ve společenství s Římem.

Katolická charitativní organizace Aid to the Church in Need 28. února uvedla, že biskup latinského obřadu v Charkově-Záporoží Pavlo Hončaruk „strávil poslední dny v bunkru s několika rodinami a také se svým pravoslavným protějškem".

Čtyřiačtyřicetiletý Honcčaruk, který působí ve funkci biskupa dva roky, sdělil charitě: "Přeji si, aby tato válka skončila co nejrychleji. Ale i když se ukázalo, že zlo je tak silné, odhalilo to také mnoho dobrého. Zlo, které zažíváme, svým způsobem vymačkává z hroznů i dobrou šťávu, a tou dobrou šťávou je náš soucit, vzájemná podpora a láska. Ukazuje naši pravou tvář."

"Moje zpráva je krátká, protože jsme pod neustálým bombardováním a já jsem trochu nervózní, ale snažíme se chovat normálně. Bůh vám žehnej!"

Válka na Ukrajině

image:Image Duchovní střed Evropy