Ukrajina: Výzva více než 350 pravoslavných duchovních k rozchodu s Moskvou

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 7. 2023, 9.13

"Všichni jsme připraveni trpět až do konce pro Krista, pro naši víru, pro pravdu. Ale pod rouškou této 'pravdy' jsme nuceni k bezvýhradné jednotě s ruskou pravoslavnou církví, jejíž nejvyšší představitel žehná satanskému pochodu ruské armády na naši vlast," píše se v otevřeném dopise metropolitovi Onufrijovi, hlavě ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu. Výzvu k definitivnímu rozchodu s ruskou pravoslavnou církví podepsalo více než 350 duchovních této komunity.

image:Image 38/source/orig/37882_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-34.jpeg
Katedrála Proměnění Páně v Oděse, zničená ruským raketovým úderem, 23. července 2023 (ANSA)

Podle ukrajinské agentury Risu se text objevil v neděli 23. července, krátce po ostřelování oděské katedrály. Dopis označil za "nemorální" setrvávat v kanonické závislosti na Moskvě v situaci, kdy patriarcha Kirill a jeho duchovní přinášejí Ukrajině bezprecedentní utrpení ve jménu "Velkého Ruska" neboli Putina. Odsuzuje také začlenění částí eparchie na okupovaných územích přímo do Ruské pravoslavné církve, což je náboženským potvrzením nezákonné anexe těchto území agresorem.

Dopis vyzývá ke svolání synodu ukrajinské pravoslavné církve, který by se odpoutal od podřízenosti moskevskému patriarchovi. Odsouzení invaze a kroky hierarchie ruské pravoslavné církve na konci května loňského roku totiž nepřinesly konkrétní výsledky. Jak list upozorňuje, stále existují někteří kněží či biskupové, kteří při svých liturgiích zmiňují Kirilla, a stále existují otevřené deklarace plné jednoty s Moskvou. Signatářům dopisu tedy jde o faktické odmítnutí ruské hierarchie, podporující zločinnou agresi.

Mezitím oficiální kanály moskevské pravoslavné církve uvedly, že to byli sami Ukrajinci, kdo střílel na oděskou katedrálu.

Zdroj: Vatican News (polská sekce)

Válka na Ukrajině

image:Image Bůh a armáda