Ukrajina: Ženy příkladem naděje, síly a lásky

Autor: Massimiliano Menichetti Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 3. 2022, 13.03

EDITORIAL. Mezinárodní den žen 2022 je poznamenán válkou na Ukrajině, odkud jsou tisíce žen nuceny utíkat.

image:Image 10/source/orig/9030_5390_0_844.jpeg

Letošní Mezinárodní den žen nemůže nepřipomenout odvahu, sílu a utrpení, které prožívají ženy na Ukrajině, kde jsou nuceny opustit své domovy, aby ochránily své děti. Ženy, které se modlí. Ženy, které se rozhodly stát po boku svých manželů a bránit se postupujícím tankům a raketám. Ženy kojící v sutinách a pod minometnou palbou, ženy zachraňující, připravující jídlo, rodící život, novou naději, čekající hodiny na hranicích. Ženy řídí osobní a nákladní auta, protože země je pod útokem. Ženy pochodující v mrazu a sněhu s několika málo věcmi, které zachránily. Ženy, které přišly o život, znásilněné, malé holčičky zasažené bombami a kulkami.

Kdo může připustit všechnu tu hrůzu? Mimo Ukrajinu jiní sbírají pomoc, pracují v politice, v diplomacii, aby našli řešení, protestují v ulicích, jsou zatýkáni a biti. Ženy: dcery, sestry, matky, manželky, přítelkyně, budují společnost, udržují ekonomiku, přinášejí vzdělání a tvořivost, střeží stvoření, chrání lidstvo. Uvězněné ženy. "Ublížit ženě znamená urazit Boha," řekl papež 1. ledna letošního roku, kdy stíny války v Evropě byly ještě neviditelné, ale postupovaly tiše, stejně jako zneužívání a násilí na ženách po celém světě. Oběti psychického a fyzického násilí, o nichž se příliš často mlčí, dívky, které jsou nuceny k domluveným sňatkům, nuceny k prostituci, k práci, ke studiu, zabíjeny a které vidí své děti umírat ve válce. Kdo může mlčet k takovým ohavnostem?

Ženy v obyčejných věcech, které podporují, pomáhají a vedou, jsou hrdinské, i když obyčejnost je zkáza. Ženy, které se ve všech částech světa staví proti logice separace a nepřátelství, které usilují o jednotu.

V dějinách církve je mnoho světců, majáků, kteří ve své době i dnes přinášejí spásné světlo Kristovo do Evropy zraněné nespravedlností a hrůzami. Svatí patroni Evropy, ochránci tohoto kontinentu, jako Svatá Brigita, Hildegarda z Bingenu, Terezie Benedikta od Kříže a Kateřina Sienská. V těchto hodinách se svěřujeme Marii, Matce Boží, aby na Ukrajině a ve světě ustalo násilí a každý muž a každá žena mohli žít v míru.

Přeložil: Petr Vacík

Válka na Ukrajině