Ukrajinské ikony se střepinami z ruských bomb v papežské kapli

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 4. 2023, 10.06

Po celý Svatý týden budou v papežské kapli Domu svaté Marty vystaveny ukrajinské ikony se střepinami z ruských bomb. Byly zhotoveny na Akademii výtvarných umění ve Lvově. Kolekce osmnácti ikon nese název Arma Christi.

image:Image 27/source/orig/26681_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422.jpeg
Vatican News

Ikony na téma Arma Christi (tradiční latinské pojmenování nástrojů Kristova umučení, pozn. překl.) vytvořené ukrajinskými umělci jsou jejich reakcí na ruskou agresi, jejich svébytným podílem na obraně vlasti, říká rektor lvovské Akademie výtvarných umění, Vasyl Kosiv.

"Cyklus Arma Christi představuje ikony namalované našimi studenty a pedagogy. Metaforicky ztvárnili nástroje Kristovy smrti a tyto nástroje jsou součástí ruských bomb. Každá ikona obsahuje fragment takové bomby," říká Vasyl Kosiv v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.

„To, co nás nyní zabíjí a zraňuje, bylo vsazeno do posvátných zobrazení. Je to velmi silná metafora a symbol, jsou to nástroje smrti. Ale stejně jako kříž jsou také symbolem vítězství. Víme, že zvítězíme, že vítězství a pravda jsou na naší straně. Proto jsme chtěli aktualizovat toto poselství, aby nebylo jen čímsi, co se odehrálo před dvěma tisíci lety, ale tím, co prožíváme i dnes, když nás zabíjejí, zraňují. Ale přesto zvítězíme!"

Ikony z katedry sakrálního umění lvovské Akademie u papeže

Akademie výtvarných umění ve Lvově je jedinou univerzitou svého druhu v Evropě, která má katedru sakrálního umění. Kromě uměleckých dovedností se studentům dostává důkladné teologické přípravy. Ikony, které vytvořili, jsou toho důkazem, říká Vasyl Kosiv. Papeži Františkovi byly představeny na generální audienci před Květnou nedělí.

"Svatý otec ikony požehnal. Jednu z nich dokonce podepsal. Byl zjevně dojatý. Bylo to vidět. Dlouho je držel a dotýkal se úlomků bomb. Prostě rukou si je chtěl osahat. Byl dojat, žehnal je, ochotně je podepisoval. Dojímalo to i nás."

Kosiv: Nemíme se vzdát, záminkou k Putinově agresi byla kultura

Ruská agrese byla pro uměleckou komunitu na Ukrajině velkým šokem. Akademie výtvarných umění ve Lvově přivítala lektory a studenty z Charkova a okupovaných území. Jak vzpomíná rektor akademie, ne všichni se ze začátku dokázali zorientovat, nechtěli pokračovat v tvůrčí práci. Dnes vědí, že i jejich práce je důležitou frontou v boji za obranu vlasti.

"Umělci nadále pracují. Na začátku to byl šok. Mnozí kolegové prostě nemohli pracovat, nemohli nic dělat, a teď se na svou práci dívají jako na poslání. Protože jejich umění je také nástroj a zbraň. Je to mocná forma komunikace a oni ji chtějí používat," řekl Vasyl Kosiv Vatikánskému rozhlasu.

„Celá tato válka a všechny Putinovy argumenty byly v první řadě o kultuře, o tom, zda existuje svébytná ukrajinská kultura, jazyk nebo ukrajinská identita obecně. Tady jde o kulturu. Jsme si vědomi, že je to velmi důležitá fronta, že musíme přežít, musíme tvořit, musíme tvořit hned. V tom je síla a naše poslání, které nejen nyní pomáhá jako určitá psychoterapie k přežití této doby, ale v rovněž v delší historické perspektivě je tato tvorba velmi důležitá."

Rektor shromažďuje prostředky na další provoz Akademie

Cyklus osmnácti ikon na téma Arma Christi bude vystaven v různých italských městech. Nakonec budou umístěny v kostelech, včetně domovské katedrály papeže Františka v argentinském Buenos Aires. Putování ikon má také charitativní účel. Rektor Akademie výtvarných umění ve Lvově shromažďuje finanční prostředky na její další provoz a na výživu studentů, kteří byli vysídleni z jiných válkou ohrožených oblastí. S vděčností oceňuje všechnu pomoc, které se mu do této chvíle dostalo. Potřeby jsou však I nadále velké.

Zdroj: Polská sekce Vatican News

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter