Ukrajinský katolický představitel: „Ať dialog a diplomacie zvítězí nad válkou“

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace28. 2. 2022, 17.48

Představitel ukrajinské řeckokatolické církve v pondělí vyjádřil naději, že dialog a diplomacie zvítězí nad válkou na Ukrajině. Ve videoposelství natočeném 28. února v ukrajinském hlavním městě Kyjevě se arcibiskup Svjatoslav Ševčuk zmínil o rozhovorech mezi zástupci Ukrajiny a Ruska, které se konají v sousedním Bělorusku. „Víme, že alternativou k válce je diplomacie a dialog. A vždy, na konci války, je třeba usednout k jednacímu stolu. Ať dialog a diplomacie zvítězí nad válkou," řekl.

Ševčuk denně vydává zprávy z Kyjeva, kde se spolu s dalšími ukrývá pod ukrajinskou řeckokatolickou katedrálou Vzkříšení, zatímco se ruská armáda blíží k téměř třímilionovému městu. Ve svém poselství, předneseném v ukrajinštině, vydávané sekretariátem velkého arcibiskupa v Římě, 51letý Ševčuk odsoudil „pokřivenou, nelidskou a krutou válku“.

„V těchto dnech jsme viděli hrdinství našich vojáků. Viděli jsme odvahu našich lidí. Viděli jsme, jak i staří lidé lehali před tanky, aby jim zabránili ve vjezdu do jejich vesnice a města. Jak lidé u vesnice vlastními těly uzavírali cesty tankům postupujícím na Ukrajinu. Viděli jsme bestialitu a krutost těch, kteří nás zabíjejí. Těch, kteří posazují děti a ženy na tanky a používají je jako lidské štíty, aby přinesli smrt a zkázu do srdce Ukrajiny.“

Ševčuk se zřejmě odkazoval k  prohlášení Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny z 27. února, které obviňuje ruské síly postupující na Kyjev z toho, že používají ženy a děti jako štíty obrněných vozidel. Ševčuk ve svém poselství také vyjádřil vděčnost za výzvu papeže Františka, který při nedělní modlitbě Anděl Páně vyzval k ukončení konfliktu.

„Jsem vděčný Svatému otci, který včera znovu promluvil z okna Apoštolského paláce a ostře odsoudil válku proti Ukrajině. Odsoudil ty, kteří rozpoutáním války proti jiným národům bojují proti vlastnímu národu. Jsem vděčný Svatému otci, že nás podporuje, modlí se za nás a chce udělat vše pro to, aby se tato válka zastavila.“

Ševčuk vede více než čtyři miliony ukrajinských řeckokatolíků ve světě od roku 2011. Většina jeho oveček žije na Ukrajině, v zemi s převážně pravoslavným křesťanstvím a 44 miliony obyvatel. Ve svém poselství Ševčuk podpořil novou iniciativu nazvanou „Vraťte se živí z Ukrajiny“, kterou označil za „horkou linku pro příbuzné ruských vojáků“ bojujících v zemi. Uvedl, že „pokud někdo z Rusů ztratil kontakt se svými dětmi nebo manželi, kteří byli posláni zabíjet na Ukrajinu, ať zavolá na toto číslo...Chceme vám pomoci najít těla vašich mrtvých nebo vašich synů, kteří jsou možná ještě naživu, a vrátit vám je z Ukrajiny." Ruští představitelé potvrdili, že jejich síly utrpěly na Ukrajině ztráty. Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že od 28. února zahynulo na Ukrajině přibližně 5 300 ruských vojáků - tento údaj nebyl nezávisle potvrzen.

V závěru svého poselství Ševčuk řekl: „Kéž Pán Bůh sešle mír do srdcí národů. Kéž zastaví válku. Kéž nám pomůže, aby na Ukrajině zavládl mír.“

Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Katolická církev východního obřadu ve střední, východní a jihovýchodní Evropě
Katolická církev východního obřadu ve střední, východní a jihovýchodní Evropě Anežka Melichárková Kindlerová
image:Image Atributy apoštolů a evangelistů