Upřeme svůj zrak na pravého Boha, uvedl papež při homili na Štědrý večer

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 12. 2023, 23.10

Papež František předsedal půlnoční mši svaté 24. prosince ve Svatopetrské bazilice a uvedl, že zázrak Vánoc spočívá v tom, že nekonečný Bůh se kvůli nám stává konečným.

image:Image 48/source/orig/47947_cq5dam-web-800-800-223.jpeg
Vatican Media

"Sčítání lidu na celé zemi." Takto začal papež František svou homilii během štědrovečerní mše svaté ve Svatopetrské bazilice a citoval z evangelia svatého Lukáše. Poznamenal, že evangelista si dává záležet na tom, aby zdůraznil sčítání lidu, které mohl zmínit jen tak mimochodem. Vzniká tak ostrý kontrast: "Zatímco císař sčítá obyvatele světa, Bůh do něj vstupuje téměř skrytě. Zatímco ti, kdo vykonávají moc, se snaží zaujmout své místo mezi velikány dějin, král dějin volí cestu malosti...Nikdo z mocných si ho nevšímá. Jen několik pastýřů, odsunutých na okraj společenského života."

Podle papeže císařovo sčítání celé země manifestuje až příliš lidskou nit, která se táhne dějinami: honbu za světskou mocí a silou, slávou a věhlasem, která vše poměřuje úspěchem, výsledky, čísly a počty, svět posedlý úspěchem. K tomuto přístupu však existuje alternativa. "Ježíš, není bohem úspěchu, ale Bohem vtělení...Neodstraňuje nespravedlnost shora projevem moci, ale zdola, projevem lásky. Nevstupuje na scénu s neomezenou mocí, ale sestupuje do úzkých mezí našich životů."

Papež František vyzval všechny, aby upírali svůj zrak na tohoto živého a pravého Boha. "Je to Bůh, který převrací dějiny tím, že se stává jejich součást a Bůh, který si nás váží natolik, že nám dovolí, abychom ho odmítli; který snímá hřích tím, že ho bere na sebe...Bůh tak velice touží obejmout naše životy, že ačkoli je nekonečný, stává se kvůli nám konečným. Ve své velikosti se rozhodl stát se malým; ve své spravedlnosti se podřizuje naší nespravedlnosti. To je zázrak Vánoc."

Papežovy myšlenky se obrátily také ke Svaté zemi, která v současnosti trpí izraelsko-palestinským konfliktem, a zejména k Betlému, městu Ježíšova narození. "Dnes večer jsou naše srdce v Betlémě, kde je Kníže pokoje znovu odmítnut marnou logikou války, střetem zbraní, který mu i dnes brání najít ve světě místo.

Papež František zakončil svou homilii modlitbou: "Dnes večer láska mění dějiny. Dej nám, Pane, uvěřit v sílu tvé lásky, tak odlišnou od síly světa. Učiň, abychom se jako Maria, Josef, pastýři a mudrci shromáždili kolem tebe a klaněli se ti. Když nás stále více připodobňuješ k sobě, budeme před světem svědčit o kráse tvé tváře."

Vatican News, anglická sekce

Papež František Advent a Vánoce

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František