Úsilí církve zaměřené na ochranu nezletilých nesmí polevit!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 3. 2024, 12.31

Svatý otec na dnešní schůzce povzbudil zástupce Papežské komise pro ochranu nezletilých, aby i nadále pomáhali církvi chránit nezletilé a zranitelné osoby tím, že budou vytvářet vnímavé a respektující prostředí.

image:Image 53/source/orig/52679_cq5dam-web-800-800-240.jpeg
Vatican Media

V těchto dnech probíhá plenární zasedání Papežské komise pro ochranu nezletilých a papež František využil této příležitosti, aby vyzval její členy k dalšímu posilování kroků církve v oblasti prevence zneužívání. Poděkoval členům komise za jejich osobní i společné působení a ocenil, že mnozí z nich zasvětili svůj život péči o oběti zneužívání. Jejich práci označil za odvážné povolání, které vychází ze srdce církve a pomáhá jí očišťovat se a růst. Dodal, že Papežská komise pro ochranu nezletilých v posledních deseti letech reagovala na výzvy, aby se církev stávala bezpečnějším místem pro nezletilé a zranitelné dospělé.

Papež František připustil, že ti, kdo pracují v oblasti ochrany dětí, mohou být sklíčeni, když jsou svědky skandálů zneužívání a utrpení obětí. Přesto řekl, že naše odhodlání nesmí ochabnout, protože církev se snaží obnovit narušené životy a vyléčit bolest obětí. Podle jeho slov se práce členů komise snaží o to, aby se církev stala vždy a všude místem, kde se každý může cítit jako doma a kde je považován za posvátného. Vyzval její členy, aby se inspirovali Kristovým soucitem a jeho příkladem kontaktu s ranami lidstva: "I my jsme si to uvědomili, nemůžeme pomáhat druhým nést jejich břemena, pokud je sami neponeseme, pokud neprojevíme opravdovou blízkost a soucit."

Papež dále uvedl, že blízkost obětem není abstraktní pojem, ale velmi konkrétní realita, která spočívá v naslouchání, intervenci, prevenci a pomoci. Povzbudil členy komise a všechny církevní autority, aby si uvědomili utrpení způsobené zneužíváním a přímo naslouchali hlasům obětí. "Naše reakce směrem k těm, kdo byli zneužiti, se rodí z tohoto láskyplného pohledu a srdečné blízkosti. Tyto naše bratry a sestry je třeba přijímat a naslouchat jim, protože zanedbávání této povinnosti může jejich utrpení značně prohloubit."

Papež František vyzval komisi, aby svou práci vykonávala s úctou k obětem a zároveň se snažila zviditelnit blízkost církve prostřednictvím svého úsilí při uplatňování osvědčených postupů na ochranu nezletilých a zranitelných. Vyjádřil podporu iniciativě Memorare, jejímž cílem je pomáhat místním církvím na celém světě při vzdělávání a posilování kapacit v oblasti prevence a ochrany dětí a zranitelných dospělých. Dodal, že tato iniciativa vytváří síť solidarity s oběťmi a těmi, kdo prosazují jejich práva, zejména v místech, kde jsou zdroje a zkušenosti omezené.

Závěrem Svatý otec poděkoval Papežské komisi pro ochranu nezletilých za její výroční zprávu a uvedl, že se díky její činnosti církev ubírá správným směrem. "Služba této komise pomáhá církvi nadále se plně věnovat prevenci zneužívání, jeho důraznému odsouzení, poskytování soucitné péče obětem a trvalému závazku být přívětivým a bezpečným místem."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Ochrana nezletilých v církvi Papež František

image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill