V Belgii se v roce 2023 zvýšil počet eutanázií o 15 %

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 3. 2024, 13.27

V minulém roce bylo v Belgii provedeno více než 3 400 eutanázií, což je o 15 % více než v roce 2022. Statistiky zahrnují jednu nezletilou osobu, 16letou dívku s nádorem na mozku, která po smrti darovala své orgány. Od novelizace belgického zákona o eutanázii v roce 2014 bylo potvrzeno pouze pět případů úmrtí nezletilých.

image:Image 53/source/orig/52873_bc8422274c483775bac69d0dda7840e9-resize-1024-681.jpg

Statistiky zveřejněné Federální komisí pro kontrolu eutanázie ukazují, že bylo oficiálně nahlášeno 3 423 úmrtí, což je 3,1 % všech úmrtí v Belgii. Evropský institut pro bioetiku však upozornil, že vědecké studie odhadují, že k tomuto číslu je třeba připočítat přibližně 25 až 35 % neohlášených případů eutanázie. Zhruba 71 % pacientů bylo starších 70 let a 42 % bylo starších 80 let. Počet případů eutanázie u pacientů mladších 40 let činil pouze 1 %.

Většina pacientů, kteří se v roce 2023 rozhodli pro dobrovolné ukončení života, trpěla rakovinou (55 %), kombinací různých chronických a nevyléčitelných onemocnění (23 %) nebo neurologickými chorobami, jako je ALS (10 %). Eutanázie z důvodu psychických onemocnění mírně vzrostla na přibližně 1,4 %. Na demenci připadá asi 1,2 %. Eutanázie byla častější mezi vlámsky mluvícími (70 %) než mezi hovořícími francouzsky (29 %). Komise uvedla, že 110 pacientů přišlo ze zahraničí, většinou z Francie.

Eutanázie je obvykle definována jako usmrcení na žádost, tedy se svolením poškozeného. Z hlediska českého trestního práva je posuzována jako vražda, je tedy protiprávní stejně jako v drtivé většině států. Zatímco v Lucembursku je legální pouze v případě nevyléčitelně smrtelně nemocných, v Nizozemsku a Belgii je legální, aby lékař na žádost usmrtil tělesně zdravého člověka, jelikož má deprese či demenci, přestože člověk s demencí má sníženou schopnost uvažování. Ve Švýcarsku je eutanázie legální pouze jako asistovaná sebevražda.

Katolická církev svůj odmítavý postoj k eutanázii a asistované sebevraždě opírá o výsostnou úctu k životu, "který je nedotknutelné dobro", jak je uvedeno v podtitulu encykliky sv. Jana Pavla II. Evangelium vitae. Eutanázie je aktem zla, a to v každé situaci a za každých okolností. Jde o vraždu, kterou nelze nijak ospravedlnit a u níž nelze tolerovat jakoukoli součinnost a pasivní či aktivní spolupráci. Její uzákonění je důkazem úpadku právních systémů.

Zdroj: Zenit

Církev a společnost