V Gaze bylo od začátku války zabito 22 křesťanů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 12. 2023, 11.00

Z tisícovky křesťanů žijících v Gaze jich od začátku války zemřelo 22. Podle místních zdrojů byla včera poblíž kostela nalezena nevybuchlá raketa.

image:Image 48/source/orig/47237_ain-ha-ayudado-a-los-cristianos-refugiados-en-la-iglesia-de-la-sagrada-familia-a-comprar-alimentos-y-medicinas-01-2048x1134.png
Foto: ACN

Při leteckém útoku 19. října zahynulo 17 křesťanů ukrývajících se v pravoslavném kostele svatého Porfyria a pět dalších zemřelo na nedostatek lékařské péče. Včera ráno byla na hranicích farního komplexu Svaté rodiny, kam se uchýlila většina křesťanů v Gaze, objevena nevybuchlá raketa. Místní zdroj to sdělil katolické charitativní organizaci Pomoc církvi v nouzi (ACN).

ACN dále uvedla: "Představte si, jaké trauma by to způsobilo dětem a všem lidem, kteří by tam byli, kdyby to vybuchlo. Je nemožné raketu odstranit, pokud nezasáhne samotná izraelská armáda."

ACN dále informovala, že kostel Svaté rodiny, jediný katolický kostel v Gaze, a s ním spojené farní budovy byly poškozeny při náletu a lidé zůstaly bez elektřiny. Místní zdroje také potvrdily, že mnoho křesťanských rodin přišlo od začátku války o své domovy a veškerý majetek.

Křesťan žijící v Gaze vypověděl, že když bylo 48. den války vyhlášeno příměří, byla to příležitost jít zkontrolovat domov. "Bylo zdrcující vidět, že náš byt, který se nachází v nejvyšším patře čtyřpatrového rodinného domu, je zcela zničený a zbyla z něj jen jedna místnost. Posbírali jsme pár věcí a vrátili se do bezpečí církevního komplexu, kde dál čekáme na konec této hrozné války, abychom mohli začít s obnovou našich životů."

ACN pomáhá křesťanům, kteří se ukrývají v kostele Svaté rodiny s nákupem potravin a léků.  "Velmi si vážíme podpory, která nám pomáhá přežít v této těžké době, "říká jeden z věřících.

Další křesťan z Gazy vzpomíná: "Sedmadvacátý den války přišla zpráva, že naše čtvrť byla napadena. Počkal jsem, až ostřelování trochu utichne a šel jsem zkontrolovat náš dům, v němž žilo i několik dalších křesťanských rodin, abych zjistil, že celá obytná budova je zcela zdemolovaná a nezbylo z ní nic. Všechno, co jsme vlastnili, včetně všech mých vzpomínek na dětství, se stalo historií. Vrátil jsem se do kostela a oznámil tuto zprávu rodičům a dalším křesťanským rodinám, které se k nám uchýlily. Druhý den jsem si sundal klíč z klíčenky, protože už ho nepotřebuji, abych se mohl vrátit domů."

ACN také poskytla podporu křesťanům na Západním břehu Jordánu, ve východním Jeruzalémě a ve vikariátu pro migranty a žadatele o azyl, z nichž většina pracuje v odvětví cestovního ruchu a po zrušení poutí a turismu ve Svaté zemi přišla o zdroj obživy. Nouzová pomoc zahrnuje lékařskou podporu a pomoc se základními životními náklady, jako je jídlo a ubytování.

Zdroj: Zenit

Pronásledování křesťanů Církev a společnost

image:Image Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání
Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání Camille Pierreová