V Gruzii hromadně pokřtili téměř tisíc dětí, patriarchových kmotřenců

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 12. 2022, 17.01

Tato tradice vznikla teprve nedávno, v roce 2008. Pravoslavný patriarcha Eliáš II., který stojí v čele gruzínské pravoslavné církve od prosince 1977, v souvislosti s poklesem porodnosti v Gruzii oznámil, že bude osobně křtít všechny děti narozené jako třetí v pořadí (a následující) a že jim půjde za kmotra.

image:Image 22/source/orig/21163_18726_0_844.jpeg

Výsledek předčil i ta nejoptimističtější očekávání: míra porodnosti, která činila 1,6 dítěte na ženu, rychle vzrostla na 2,1 a zároveň klesl počet dobrovolných ukončení těhotenství. Tomuto jevu napomáhá i religiozita gruzínských pravoslavných věřících (tvoří asi 70 % obyvatel), kteří následovali výzvu svého patriarchy. Faktem je, že od té doby se kmotřenci Eliáše II. stalo nejméně čtyřicet tisíc dětí. Poslední hromadný křest se konal v neděli 27. listopadu v katedrále Nejsvětější Trojice v Tbilisi: nyní 90letý patriarcha vší Gruzie navzdory svému chatrnému zdravotnímu stavu požehnal malým dětem a jejich rodinám a poblahopřál jim k této události. I tentokrát jich bylo hodně, 965, a kněží, kteří je při křtu noří do vody, měli opravdu plné ruce práce.

Zdroj: L´Osservatore Romano

Ekumenismus