V letošním roce zemřelo násilnou smrtí osmnáct misionářů

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 12. 2022, 12.08

Podle informací agentury Fides bylo v roce 2022 na celém světě zabito 18 misionářů: 12 kněží, 1 řeholník, 3 řeholnice, 1 seminarista a 1 laik.

image:Image 22/source/orig/21421_img7383.jpg
Foto: Lucia Kralova, Člověk a Víra

Z rozdělení podle kontinentů vyplývá, že nejvíce misionářů bylo zabito v Africe, celkově devět (7 kněží, 2 řeholníci), následuje Latinská Amerika s osmi zabitými misionáři (4 kněží, 1 řeholník, 1 seminarista, 1 laik) a pak Asie, kde byl zabit jeden kněz. V posledních letech se v čele tohoto tragického žebříčku střídají Afrika a Amerika: od roku 2011 do roku 2021 po dobu 8 let Amerika a po dobu 3 let Afrika (2018,2019,2021). Od roku 2001 do roku 2021 bylo zabito celkem 526 misionářů.

Již nějakou dobu se každoroční seznam agentury Fides netýká pouze misionářů ad gentes v užším slova smyslu, ale snaží se zaznamenat všechny katolíky, kteří se nějakým způsobem věnují pastorační činnosti a zemřeli násilnou smrtí, i když nikoli výslovně "z nenávisti k víře". Proto raději agentura Dikasteria pro evangelizaci nepoužívá termín "mučedníci", s výjimkou jeho etymologického významu "svědkové", aby se nepouštěla do hodnocení, které by církev mohla nad některými z těchto zavražděných pastoračních pracovníků vynést.

Stejně tak používá termín "misionář" pro všechny pokřtěné, protože si uvědomuje, že "na základě přijatého křtu se každý člen Božího lidu stal misionářským učedníkem. Každý pokřtěný člověk, ať už zastává jakoukoli funkci v církvi a ať už je na jakémkoli stupni vzdělání ve víře, je aktivním subjektem evangelizace" (EG 120).

Několik zpráv o životě a okolnostech, které vedly k násilné smrti těchto osmnácti misionářů, nám nabízí obraz každodenního života, i když ve zvlášť obtížných podmínkách, poznamenaných násilím, bídou, nedostatkem spravedlnosti a úcty k lidskému životu. Lidé, kteří žili s nimi, často sdíleli stejný osud jako misionáři. Kněží byli zabiti, když byli na cestě na mši svatou s komunitou, kterou vedli, aby pro ni lámali chléb a proměňovali víno, které mělo být pokrmem a životem pro mnoho věřících.

Řeholní lékařka, která byla zabita, když měla službu v diecézním zdravotním středisku, byla připravena zachránit životy druhých lidí, a kdo ví, kolik jich už v minulosti zachránila. Další řeholnice byla zavražděna při útoku na misii: místo aby myslela na záchranu vlastního života, šla zkontrolovat, zda jsou dívky ubytované v internátě v bezpečí. Jiný laik, pastorační pracovník, zahynul na cestě do kostela, kde měl vést bohoslužbu slova pro věřící z dané oblasti, kteří neměli žádného kněze.

Svědkové a misionáři života, kteří se svým životem obětovali až do konce, zcela svobodně, z vděčnosti. Jak napsal papež František ve svém poselství ke Světovému dni misií 2022, "učedníci jsou žádáni, aby žili svůj osobní život v klíči misie: jsou posláni Ježíšem do světa nejen proto, aby konali misii, ale také a především proto, aby žili misii, která jim byla svěřena; nejen proto, aby vydávali svědectví, ale také a především proto, aby byli Kristovými svědky. Podstatou poslání je vydávat svědectví o Kristu, to znamená o jeho životě, umučení, smrti a vzkříšení z lásky k Otci a lidstvu".

Život z víry Řeholní život

image:Image Stromu zbývá naděje
Stromu zbývá naděje Tomáš Halík
image:Image Dostal jsem slovo