V Plzni se bude konat 17. ročník varhanního festivalu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Plzeňská diecéze
Datum publikace30. 4. 2024, 15.13

V květnu a červnu se uskuteční 17. ročník Plzeňského varhanního festivalu v katedrále sv. Bartoloměje. První koncert proběhne v pondělí 6. května 2024 v 19 hodin.

image:Image 56/source/orig/55527_guggenmos-1-002.jpg

Plzeňský varhanní festival je ojedinělým a originálním projektem, který přináší komplexní programový celek. Varhanní koncerty jsou doplněny mluveným slovem. Další složkou je i výstava o varhanách – tentokrát představí restaurované nástroje varhanářské rodiny Guthů v Plzeňské diecézi (nainstalována v katedrále sv. Bartoloměje). Připraven je také program o varhanách pro školy v Korandově sboru a v sobotu 18. května se uskuteční exkurze u katedrálních varhan (katedrála sv. Bartoloměje). Stane se tak pro dvě skupiny: V 9.30 bude výklad určen obdivovatelům varhan, kteří se chtějí dozvědět víc, v 11 hodin pak bude exkurze zaměřena především na děti a mládež (vítán je ale kdokoli).

Program Plzeňského varhanního festivalu 2024

1. koncert 6. 5. 2024, 19:00, katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

varhany: Martin Gregorius (PL)

Zazní skladby autorů: Louis Vierne, Joseph Jongen, improvizace

2. koncert 20. 5. 2024, 19:00, katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

varhany: Willibald Guggenmos (CH)

Zazní skladby autorů: Guy Ropartz, Johann Sebastian Bach, Edward Elgar, Eugène Gigout, Pierre Cochereau, Ferenc Liszt

3. koncert 3. 6. 2024, 19:00, katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

varhany: Ivana Kylarová

umělecký přednes: David Horáček

Zazní cyklus Job od Petra Ebena

4. koncert 17. 6. 2024, 19:00, katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

varhany: Gerard Legierse (NL)

Zazní skladby autorů: Johann Sebastian Bach, Alexandre Guilmant, Olivier Messiaen, Jean Langlais, Léon Boëllmann

Doprovodný program:

Výstava Restaurované nástroje varhanářské rodiny Guthů v Plzeňské diecézi (v katedrále sv. Bartoloměje)

18. 5. 2024 Exkurze u katedrálních varhan, 9:30 a 11:00

Odborný výklad: Ing. Jiří Reindl, M. Mu Aleš Nosek

Program o varhanách pro školy v Korandově sboru.

Zdroj: plzenskyvarhannifestival.cz

image:Image Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství
Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství Timm H. Lohse
image:Image Ať žije přátelství!
Ať žije přátelství! Frida Bern Andersson, Daniel Ek, Pär Flodin
image:Image Konspirační teorie