Vánoce v jihoamerické Kolumbii by měly letos být beze zbraní a násilí

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 12. 2022, 14.05

Kolumbijské ozbrojené skupiny z řad Národní osvobozenecké armády (ELN) se dohodly na vánočním příměří, které potrvá od Štědrého dne do 2. ledna. Znamená to, že po tuto dobu trvá klid zbraní, kdy nesmí probíhat žádné ozbrojené aktivity.

image:Image 22/source/orig/21153_primeri.jpg
Foto: Pixabay

K uzavření příměří vyzvali znesvářené strany v minulých dnech také katoličtí biskupové ze západokolumbijské oblasti Chocó, která je násilím zvláště postižená. Vánoční příměří navazuje na mírové rozhovory, které byly mezi vládou jihoamerické země a Národní osvobozeneckou armádou (ELN) zahájeny minulý měsíc. Obě strany se k nim uchýlily poté, co při jednom z útoků v hlavním městě Bogota zahynulo 22 lidí. Rozhovorů se jako zprostředkovatel účastní také katolická církev. Jedním z dosavadních výsledků je propuštění zhruba dvacítky rukojmích. Nový kolumbijský prezident Gustavo Petro, který do úřadu nastoupil v srpnu, označil obnovení mírových rozhovorů za jeden ze svých hlavních cílů.

ELN založili v roce 1964 studenti, katoličtí radikálové a levicoví intelektuálové na protest proti chudobě drobných zemědělců. Po FARC je druhou největší guerrilovou levicovou skupinou v zemi. Podle některých údajů má ELN od poloviny 80. let na svědomí kolem 19 tisíc lidských životů.

Zdroj: Vatican News, fides.org

Advent a Vánoce Církev a společnost

image:Image Zpívání u jesliček, Svatá Hora (CD)
Zpívání u jesliček, Svatá Hora (CD)