Vatikán bude vyrábět a prodávat vlastní víno

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 2. 2024, 12.08

Na území Vatikánského státu byla vysazena vinná réva k výrobě vína pro vlastní potřebu i na prodej návštěvníkům.

image:Image 51/source/orig/50391_more-vineyards-of-piemonte-italy.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Podle statistik je Vatikán největším spotřebitelem vína na osobu na světě. Obyvatelé nejmenšího státu planety spotřebují v průměru 74 litrů ročně, což je téměř dvakrát více než ve Francii a Itálii dohromady a třikrát více než ve Velké Británii. Tyto údaje mají svá vysvětlení. Ve Vatikánu žije více mužů než žen, a ti obecně konzumují víno s jídlem častěji. V jiných zemích jsou ve statistikách zahrnuty ženy a nezletilí, proto 800 obyvatel Vatikánu zvyšuje průměrnou spotřebu vína na osobu, stejně jako skupiny turistů, kteří si ho během své návštěvy kupují. Nyní budou moci pít produkci samotného Svatého stolce.

Víno bude pocházet z vinic vysázených v papežském sídle Castel Gandolfo, což je extrateritoriální zóna Vatikánského státu nacházející se v kopcích nedaleko Říma. Bude se vyrábět z odrůdy Cabernet Sauvignon s etiketou Svatého stolce. Projekt řídí Riccardo Cotarella, předseda Italské asociace vinařů, který vysvětlil, že vinice se rozkládá na dvou hektarech a nachází se uvnitř papežské letní rezidence. Byly zde vysázeny různé odrůdy révy, ale převažuje Cabernet Sauvignon, což je snadno přizpůsobivá a vinařsky kvalitní odrůda. Víno bude zrát v dubových sudech a lahvovat se bude v roce 2026. Prodávat se bude výhradně ve Vatikánu. Význam vína v křesťanské tradici je vysoký, jak před několika dny řekl papež František: "Drazí přátelé, víno a vinařství jsou Boží dary, ale nezapomínejme, že je Stvořitel svěřil naší vnímavosti a poctivosti, abychom z nich, jak říká Písmo, učinili opravdový zdroj radosti všech lidí, nejen těch, kteří mají větší možnosti."

Zdroj: Zenit

Církev a společnost