Vatikán oznámil účastníky světového shromáždění synody o synodalitě

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 7. 2023, 6.31

Světová synoda biskupů o synodalitě bude v říjnu v Římě diskutovat o novém způsobu společného života v katolické církvi. Vatikán tento pátek oznámil seznam jejích účastníků: bude mezi nimi více žen a laiků než u předchozích synod; někteří z nich mají také hlasovací právo. Na seznamu, který ještě není úplný, zastupuje Českou republiku Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

image:Image 37/source/orig/36521_25250_0_844.jpeg
Vatican Media

Ekumeničtí zástupci zatím nebyli oznámeni. V zásadě se všichni jmenovaní zúčastní obou zasedání biskupské synody, v roce 2023 a 2024. Podsekretářka vatikánského synodního sekretariátu, sestra Nathalie Becquartová, v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas uvedla, že na synodě biskupů ještě nikdy nebylo tolik laiků a žen. Novinkou je, že mnozí z nich mají na shromáždění hlasovací právo.

Becquartová také upozornila, že mezi tzv. předsedy delegátů jsou poprvé uvedeny ženy: sestra Maria de los Dolores Palencia CSJ z Mexika a sestra Momoko Nishimura SEMD z Japonska. Kromě toho upozorňuje na skutečnost, že mezi účastníky osobně jmenovanými papežem Františkem jsou různé řeholnice a španělská teoložka. Na synodě budou ve větším počtu než kdykoli předtím zastoupeni také ekumeničtí představitelé. Zvláštní pozornost byla věnována také účasti mladých lidí a osob se zdravotním postižením.

Tento pátek byla také oznámena novinka v jednání příštího synodního shromáždění: Poprvé na této světové biskupské synodě budou před zahájením jednání probíhat tři dny reflexe.

Synoda má celkem 375 členů, z toho 275 biskupů, více než 50 kněží a řeholníků a také 45 laiků a laiček. Celkový počet pozvaných osob, které nejsou biskupy, je necelá stovka, z nichž o něco více než polovinu tvoří ženy.

Kromě 375 „členů“ synody je zde osm „hostů/pozorovatelů“ a také asi 75 mužů a žen, kteří jsou „účastníky“ shromáždění jako „odborní poradci“ ve smyslu teologických poradců nebo jako zaměstnanci generálního sekretariátu synody bez hlasovacího práva. Seznam všech jmenovaných zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce ZDE.

Synoda 2021–2024

image:Image Ať se ti život povede!
Ať se ti život povede! Guy Gilbert
image:Image František Xaverský (1506 - 1552)
František Xaverský (1506 - 1552) František Xaverský
image:Image O pravé mariánské úctě